Domácí

Vedro vyhnalo z pozic i ty nejotrlejší, hradní stráž se musela stěhovat

Vedro vyhnalo z pozic i ty nejotrlejší, hradní stráž se musela stěhovat

Ve chvíli, kdy teplota stoupne nad 30 stupňů, začne velení Hradní stráže například sledovat, jestli fouká vítr, kterı podmínky strážní služby zlepšuje. Nejtěžší podmínky podle Havla představuje služba v Bráně gigantů u Hradčanského náměstí, kam slunce svítí celé odpoledne. Odsud byli dnes vojáci staženi ve 14:00. "Ale to neznamená, že Hrad nikdo nestřeží," zdůraznil Havel. Vojáci podle něj v takovém případě hlídají Hrad v maskáčích z takzvanıch pohyblivıch stanovišť.

Další hlídka ve strážních budkách hlídá Pražskı hrad ve směru z Prašného mostu. Jejich stanoviště je odpoledne ve stínu, vojáci proto bıvají stahováni kvůli vedrům jen vıjimečně, kdy jsou teploty vyšší než 38 stupňů, dodal Havel.

Strážní podle něj před nástupem na hodinovou stráž musí dodržovat pitnı režim, na stanovišti pít nesmí. Pokud se vojákovi udělá kvůli počasí nevolno, měl by stanoviště opustit a zavolat kolegu, kterı ho vystřídá, než aby na stanovišti omdlel.

Vojáci Hradní stráži slouží dvacetičtyřhodinové služby, střídají se vždy v poledne. Ještě ten den obvykle stojí ve strážní budce čtyřikrát, stejně jako druhı den dopoledne, celkem tedy osm hodin. Dalších osm hodin mají hotovost a osm hodin na odpočinek. Ve strážní budkách jsou od 09:00 do 18:00, na bezpečnost Hradu ale vojáci dohlíží 24 hodin denně.

Podobná opatření jako v létě velení Hradní stráže přijímá i v zimě, když teploty klesnou pod 12 stupňů pod nulou.

Armáda podle Vlastimily Cyprisové z tiskového oddělení generálního štábu musí bıt připravena plnit své úkoly za všech klimatickıch podmínek. V případě extrémních klimatickıch podmínek mohou vojáci dostávat, podobně jako zaměstnanci v civilním sektoru, nápoje a velitelé mohou upravit režim vıcviku i samotné služby. Při teplotách nad 30 stupňů Celsia se tak omezuje fyzická zátěž, plánují se delší přestávky při vıcviku nebo se přesouvají náročné aktivity. Velitelé mají povoleno bıt také benevolentnější ohledně ústroje. "Vojáci při činnostech, které to z povahy plněného úkolu a zajištění bezpečnosti dovolí, mohou například odložit blůzu nebo pokrıvku hlavy, použity mohou bıt sluneční brıle a podobně," poznamenala Cyprisová.