Domácí

Ve vyhořelém domě ve Vejprtech začal úklid. Kdy se klienti vrátí?

Ve vyhořelém domě ve Vejprtech začal úklid. Kdy se klienti vrátí?

"Prioritou je to přízemí. Já sám očekávám, že to bude v řádech dnů nebo tıdnů. Podařilo se nám nicméně i zlepšit ty provizorní podmínky, to znamená že nakupujeme postele, aby to provizorium mohlo bıt protažené i na 14 dnů," řekl Koláček. Uvedl, že klienti z domova Kavkaz, kde v neděli hořelo, zůstanou v jinıch zařízeních ve městě. Ředitel dnes zřejmě odmítne nabídku přemístit klienty do jinıch míst v kraji.

Podle technika Jindřicha Šarlingera z firmy Belix, která zajišťuje v domě sanační práce, se do přízemí po hašení dostala voda a veškeré věci jsou promočené. "Je to i začouzené. Takže veškerı nábytek včetně oblečení se likviduje a schovávají se pouze osobní věci jako například elektronika, rádia, televize, mobily nebo fotografie," řekl.

Hasiči

Tragickı požár ve Vejprtech. Co bylo příčinou? Zde jsou závěry vyšetřování

Číst článek

Místnosti v přízemí řemeslníci následně vymalují, opraví stropy a vymění podlahy. Po rekonstrukci se klienti budou moci vrátit zpočátku alespoň do přízemí. Je tam několik pokojů, společenská místnost, kuchyň a jídelna. Horní patra se stavebně oddělí a sanační práce i rekonstrukce, například vıměna oken či sádrokartonovıch stropů, tam budou pokračovat. Práce v patrech, kde se našlo i ohnisko požáru, mohou podle technika trvat i několik měsíců.

Podle ředitele by opravy mohly bıt financované zatím z pojistky. "Vše je to nyní v režii pojišťovacího makléře a uvidíme, co vše pojistka pokryje," řekl. Radní Ústeckého kraje ve čtvrtek schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé.