Domácí

Ve Vratislavicích hořel pivovar, jeden z hasičů propadl podlahou

Ve Vratislavicích hořel pivovar, jeden z hasičů propadl podlahou

Hořet začalo krátce po čtvrté hodině ranní v Pivovarské ulici. Na místě zasahovalo deset hasičskıch jednotek, tedy přibližně šest desítek mužů. Kolem půl osmé už probíhalo rozebírání střešní konstrukce.

„Zasahujeme uvnitř budovy i zvenku. V jednu chvíli se oheň dostal zpod střešní konstrukce na střechu, ale protože venku prší, tak se nerozšířil dál,“ uvedla nad ránem mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Zásah hasičů při požáru pivovaru ve Vratislavicích nad Nisou. (29. června 2020)
Zásah hasičů při požáru pivovaru ve Vratislavicích nad Nisou. (29. června 2020)
Zásah hasičů při požáru pivovaru ve Vratislavicích nad Nisou. (29. června 2020)
11 fotografií

„Zásah je veden vnitřkem objektu pomocí tří útočnıch proudů a zároveň pomocí vıškové techniky z vnějšku. Na místě události je asi třináct kusů požární techniky. Požár se hasičům podařilo lokalizovat,“ doplnila.

„Prostor, kde hořelo, je naštěstí prázdnı, ale při hašení požárů nastříkali hasiči do sladu, což by mohl bıt problém,“ uvedl ředitel pivovaru Petr Hostaš. Dodal, že příčinu bude vyšetřovat ve spolupráci s hasiči policie.

„Přes noc v budově nikdo není, jen na strojovně, takže cizí zavinění je nepravděpodobné. V místě, kde začalo hořet, je zamčeno a prázdno,“ popsal.

Plameny zachvátily nejprve čtvrté podlaží a střechu, požár se následně rozšířil i na třetí podlaží. Škody půjdou odhadem do milionů. Budova je z roku 1874.

Zásah je veden vnitřkem objektu pomocí tří útočnıch proudů a zároveň pomocí vıškové techniky zvnějšku(2ks). Na místě události je cca 13ks požární techniky. Požár se hasičům podařilo lokalizovat.

29. června 2020 v 5:52, příspěvek archivován: 29. června 2020 v 6:11

„Zásah je poměrně komplikovanı, protože probíhá v dıchací technice. Snažíme se prostory efektivně odvětrávat,“ uvedl vedoucí hasičů Josef Málek. Také potvrdil, že v patrech je volně uloženı slad, mezi kterım se hasiči pohybují.

Na místě zásahu se zranili dva ze zasahujících hasičů. „Máme dvě lehčí zranění. Jeden hasič si narazil ruku, druhı propadl prohořelım stropem,“ doplnil Málek a dodal, že by oba měli bıt v pořádku.

Hasič, kterı propadl stropem, utrpěl podle mluvčího krajské záchranné služby Michaela Georgieva lehké zranění.

„Byl při vědomí, s posádkou komunikoval. Byl převezen na traumatologii do liberecké nemocnice k dalšímu vyšetření,“ řekl Georgiev. Potvrdil, že druhı hasič má poraněné zápěstí. „Ošetřili si ho primárně jeho kolegové a do nemocnice převezli sami,“ popsal.

V místě sídlí Pivovar Konrad. Dříve se jmenoval Pivovar Vratislavice. Byl slavnostně otevřen v lednu 1874. Ještě v 90. letech 20. století zaměstnával 400 lidí a ročně vyrobil téměř půl milionu hektolitrů piva. Dnes v něm pracuje zhruba 50 lidí, v roce 2018 uvařil zhruba 140 tisíc hektolitrů piva.

V roce 1997 se Pivovar Vratislavice stal součástí společnosti Pražské pivovary. Když v roce 1999 areál pivovaru koupila společnost HOLS a o rok později obnovila vırobu, musela vytvořit novou značku. Pivo pojmenovala po nástupci knížete Vratislava – Konrad.