Domácí

Ve věku 93 let zemřel významný plastický chirurg Ladislav Bařinka

Ve věku 93 let zemřel významný plastický chirurg Ladislav Bařinka

Na klinice plastické chirurgie působil Bařinka v letech 1955 až 1992, od roku 1984 byl přednostou kliniky, uvedla na svém webu Fakultní nemocnice Brno. V této funkci se věnoval novım postupům při léčení lymfedémů, replantacím, rozštěpům u dětí a novım chirurgickım postupům při úrazech a chorobách z oboru plastické a rekonstrukční chirurgie. Titul profesora pro plastickou chirurgii získal v roce 1982.

Ladislav Bařinka se narodil 1. července 1927, lékařské studium ukončil v roce 1955 na Masarykově univerzitě v Brně. Lékařskou praxi zahájil v témže roce na Státním ústavu pro plastickou chirurgii.

Pro své novátorské postupy v oboru byl v roce 1964 pozván ke stáži na klinickém pracovišti plastické chirurgie v Innsbrucku a v roce 1966 do Churchillovy nemocnice Oxfordské univerzity, kde přednášel o rekonstrukci boltce. Vybudoval také plastickou chirurgii v syrském Damašku.

Během šedesátileté praxe provedl přes 40.000 operací na českıch i zahraničních klinikách. Je autorem 22 patentů V ČR a spoluautorem tří světovıch patentů.