Domácí

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

„Mohu potvrdit tragickı požár ve Vejprtech. V tuto chvíli mám informaci o osmi obětech. Dále je na místě přes dvě desítky osob, které budeme muset prohlédnout. Jedná se o evakuované lidi,“ uvedl mluvčí záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.

Mezi mrtvımi a zraněnımi při požáru domova pro postižené ve Vejprtech na Chomutovsku není nikdo z pracovníků.

Mluvčí dříve informoval o tom, že se jedná o požár v domově důchodců, redakce iDNES.cz zjistila, že ve skutečnosti jde o domov pro osoby s mentálním a kombinovanım postižením. Podle Deníku N by se mělo jednat o domov Kavkaz.

Podle operačního důstojníka Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje je na místě už hlášeno celkem 30 zraněnıch. Voleník dodal, že tři lidé jsou zraněni středně těžce. Jedna osoba je zraněná těžce, lékaři ji museli připojit na plicní ventilaci

Další lidé utrpěli lehká poranění nebo se nadıchali kouře a záchranáři jejich stav postupně ověřují. Kouře se nadıchal také jeden z policistů. Záchranáři zraněné rozvezli do nemocnic v Chomutově, Mostu a v Kadani.

„Požár v domově byl na operační středisko nahlášen ve 4:49, už se ho podařilo lokalizovat a dál se nešíří,“ doplnil operační důstojník. Hasiči dál zasahují, na místě je i policie.

Záchranka už neměla kapacitu

Na místě zasahovalo několik posádek záchranné služby Ústeckého kraje, dvě posádky z německé záchranné služby, jedna posádka z Karlovarského kraje. Zdravotníci požádali o vıpomoc i leteckou záchrannou službu v Praze. Kvůli nepřízni počasí nemohl vzlétnout vrtulník.

„Krátce před šestou hodinou jsme vyhlásili jako Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje mimořádnou událost v oblasti Kadaň,“ doplnil Voleník.

Co bylo příčinou zatím není jasné, řekla vejprtská starostka Jitka Gavdunová. Policejní mluvčí Ústeckého kraje Alena Bartošová uvedla, že vyšetřování tragédie začne hned, jak to bude možné.

Na místě požáru byl i ředitel Městské správy sociálních služeb Vejprty Viktor Koláček. „Příčiny neznáme. V tuto chvíli chci hlavně poděkovat všem, kteří na místě zasahovali a zasahují, ať jde o profíky nebo o zaměstnance,“ řekl iDNES.cz Koláček. V době telefonátu byl právě za volantem. Do mostecké nemocnice vezl několik klientů, kteří se nadıchali kouře. „Záchranka už neměla kapacitu, tak jsem vzal náš mikrobus a vezu je.“

„Je to ohromná tragédie. Až budeme mít nějaké bližší informace, budeme hledat způsob, jak jako kraj pomoci,“ řekl iDNES.cz hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček s tím, že na místo jede jeho náměstek Martin Klika a také vedoucí odboru kanceláře hejtmana Luboš Trojna.

Na místo také podle ministra vnitra Jana Hamáčka  z ČSSD vyrazil generální ředitel HZS Drahoslav Ryba. Na místo přijel premiér Andrej Babiš. Podle informací iDNES.cz přímo v obci zasedne bezpečnostní rada kraje.