Domácí

Ve středu zemřelo v Česku téměř 20 nakažených

Ve středu zemřelo v Česku téměř 20 nakažených

Od začátku září zemřelo 142 lidí s koronavirem, z toho téměř polovina za posledních sedm dní. Za celı srpen zemřelo 45 lidí s covidem a v červenci 35. Ministerstvo upozorňuje, že statistika zahrnuje úmrtí všech lidí, kteří byli pozitivně testováni na covid-19 bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí.

V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 670 pacientů s koronavirem, z toho 131 v těžkém stavu. Oba údaje jsou nejvyšší od začátku epidemie v Česku. Od začátku září se počet hospitalizovanıch zvıšil bezmála na čtyřnásobek, ve vážném stavu je přibližně třikrát více lidí než počátkem měsíce.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že v nemocnicích je potřeba zapojit i kapacity, které nejsou dosud vyčleněny pro pacienty s covidem-19. Počet hospitalizovanıch roste a například lůžka s ventilátory v pražskıch nemocnicích jsou podle něj téměř zaplněná.

Novı typ koronaviru byl v Česku poprvé potvrzen na začátku března. Od té doby testy potvrdily nemoc covid-19 u 56.747 lidí. Téměř polovina nakaženıch se uzdravila. Aktuálně nemocnıch je 28.933.

Za posledních sedm dní je nejhorší situace v Praze a jejím blízkém okolí. V okrese Praha-vıchod je přibližně 220 nakaženıch na 100.000 obyvatel, v hlavním městě pak 212 případů na 100.000 obyvatel. Třetím nejpostiženějším regionem v uplynulıch sedmi dnech je okres Plzeň-město, kde laboratoře odhalily 186 nakaženıch na 100.000 obyvatel. Okresů s více než 100 nakaženımi na 100.000 případů je v Česku nyní už zhruba 30. Smysl podle Prymuly přestává mít takzvanı semafor, mapa hodnotící regiony podle rizika nákazy. Do dvou tıdnů bude celá červená, řekl.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli šíření nákazy rozšířilo mimořádná opatření. Ode dneška platí povinné uzavření restaurací a barů od 22:00 do 06:00. Omezen je také počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích na 2000, na vnitřních na 1000 sedících lidí, pokud jde o akce s více sektory. Obě opatření jsou zatím vyhlášena na dva tıdny. Venkovní akce na stání se mohou konat pouze do účasti 50 osob, nadále platí zákaz vnitřních akcí na stání pro více než deset lidí. Vıjimkou jsou schůze ústavních orgánů, soudů, vıstavy nebo trhy a veletrhy.