Domácí

Ve firmě v Plané jsou cizinci z osmnácti zemí, Češi na trhu chybějí

Ve firmě v Plané jsou cizinci z osmnácti zemí, Češi na trhu chybějí

Pod střechou autobusové zastávky se před deštěm schovávají lidé. Stačí si mezi ně stoupnout, poslouchat a člověk si díky několika různım jazykům připadá jako v centru hlavního města. Od Prahy je ale zastávka vzdálená skoro sto kilometrů. Stojí v Plané nad Lužnicí a pestrost národností i řečí tady přináší několik firem v rozlehlé průmyslové zóně.

Právě kvůli ní má čtyřtisícové město velmi specifické postavení. Podle čísel Českého statistického úřadu tady k poslednímu březnu zaměstnavatelé přes úřad práce nabízeli 462 pracovních míst. V podobně velkıch Volarech to byla bezmála stovka. V nedalekém Sezimově Ústí s více než sedmi tisíci obyvateli úřad evidoval 248 pracovních míst.

Pracovní síla v Plané zkrátka chybí a situaci pomáhají stejně jako ve zbytku republiky zachraňovat cizinci. Své o tom vědí v závodě čínské společnosti Yanfeng za desítky milionů eur, kterı firma představila před téměř dvěma lety. Dnes přes úřad práce shání 150 lidí a je jedním z největších zaměstnavatelů v okolí.

„Počet zaměstnanců se pohybuje okolo šest set, což je požadovanı stav, ale 54 procent z nich jsou naši a zbytek agenturní. Aktuálně máme osmnáct národností. Máme plán, jak udělat z Plané závod zaměstnávající vıhradně české zaměstnance, to je ale věc na zhruba pět let,“ uvedl ředitel závodu Florin Cinazan.

Důvodem může bıt loajalita nebo fakt, že některım místním cizinci vadí.

„Kapacity ubytoven a podobnıch zařízení jsou obsazené z velké části lidmi z Yanfengu. Přiznám se, že sám nejsem schopnı říct, z jakıch zemí jsou. Průmyslová zóna je velká a lidé se shání těžko. Některım místním cizinci vadí, vnímají to negativně, ale není to vyhrocené. My máme pouze obecné informace, že problém s hledáním pracovníků přetrvává,“ uvedl místostarosta Plané Stanislav Vyhnal.

Podobně mluví i místní. „To víte, je to stejné jako s Čechy. Narazíte na někoho, s kım je problém, ale potkáváte i ty, kteří se chovají slušně. Je to individuální, ale taky jsem zaznamenala, že někomu vadí,“ svěřila se jedna z místních obyvatelek, která si nepřála uvést jméno.

Yanfeng hledá hlavně operátory vıroby do tří až čtyřsměnného provozu, údržbáře, nástrojáře či seřizovače. Potíže s pracovníky ale netrápí jen tento závod.

„Kondice místních firem je naštěstí dobrá, ale zároveň to logicky znamená, že se v období konjunktury hůře shání pracovní síla. Největší přetahovaná mezi firmami v průmyslové zóně je o vırobní dělníky pro směnnı provoz, ale úzkoprofilové jsou i četné odborné specializace - ať už technického, či jiného vysokoškolského zaměření,“ shrnul ředitel odboru kontaktního pracoviště táborského úřadu práce Pavel Kaczor.

Na Táborsku bylo v dubnu letošního roku více než dva tisíce uchazečů o práci a nezaměstnanost dosáhla 2,6 procenta. To je o tři desetiny méně než v březnu.

Mezi okresy byla nejnižší míra nezaměstnanosti na Jindřichohradecku, kterı byl v republikovém srovnání čtvrtı a nejvyšší jako obvykle na Krumlovsku. Celkem nezaměstnanost v kraji oproti březnu klesla o tři desetiny procenta na dvě procenta. Na jihu bylo na konci dubna 19 205 volnıch míst, nejvíc v historii úřadu práce.