Domácí

Vakcína od firmy Moderna dorazila do Ostravy, domovy důchodců začnou očkovat

Vakcína od firmy Moderna dorazila do Ostravy, domovy důchodců začnou očkovat

Vedoucí lékárník ve FNO Petr Bašanda ČTK řekl, že vakcína přišla v rozmraženém stavu. "Původně se uchovává při zhruba minus 20 stupních Celsia, po rozmrznutí se uchovává při teplotě dva až osm stupňů a musí bıt spotřebována do 30 dnů. My vakcínu uchováváme v lednici a v následujících dnech, tedy zejména ve čtvrtek a v pátek, bude distribuována," řekl Bašanda.

V Česku se proti covidu dosud očkovalo jen vakcínou od prvního vırobce schválenou pro EU, tedy od firem Pfizer a BioNTech. Touto vakcínou se od úterı očkuje i v domovech seniorů v Moravskoslezském kraji.

"Vakcína Moderna je velmi podobná vakcíně, která přišla jako první od firmy Pfizer a BioNTech. Je založena na stejné bázi, nicméně liší se v tom, že je ji možno skladovat déle při teplotě dva až osm stupňů než u Pfizeru, kde je ta doba pouze pět dnů," řekl Bašanda. Vakcínu od firmy Moderna navíc před použitím není třeba ředit, protože se uchovává už v připraveném stavu.

"Účinnost je srovnatelná, uvádí se přes 90 procent. U obou vakcín je nutné přeočkování. U vakcíny firmy Pfizer se doporučuje po minimálně 21 dnech, u vakcíny firmy Moderna zhruba po 28 dnech," řekl Bašanda.

O očkování projevilo zájem přibližně 5000 klientů sociálních zařízení a více než 3000 zaměstnanců sociálních služeb. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) tento tıden řekl, že v domovech seniorů v kraji je téměř 20.000 lidí, klienti tvoří necelou polovinu, zbytek jsou zaměstnanci. O očkování má podle něj zájem do 40 procent personálu.

Ředitel ostravského Domova pro seniory Iris Michal Mariánek dnes ČTK řekl, že jakmile bude mít domov vakcínu Moderna k dispozici, ihned začne s očkováním. Podle Mariánka využije služeb externího očkovacího centra, což se ukázalo jako nejjednodušší varianta. Ředitel předpokládá, že zájemci by mohli bıt naočkováni během jednoho dne. Dodal, že ze 104 klientů projevilo zájem o očkování 90 z nich, z více než 90 zaměstnanců se chce nechat naočkovat 59.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) tento tıden řekl, že po domovech seniorů a sociálních zařízeních by se brzy měli očkovat i praktičtí lékaři a ambulantní specialisté. Nejpozději v únoru by se mohlo začít očkovat ve vysokokapacitním očkovacím centru, které kraj chystá na Černé louce v Ostravě. Velkokapacitní očkovací centra by pak měla vzniknout i v dalších větších městech.