Domácí

Václav Klaus oslavil 78. narozeniny. Od Zemana dostal dýmku

Václav Klaus oslavil 78. narozeniny. Od Zemana dostal dýmku

PRAHA Bıvalı prezident ve středu v zámečku na Hanspaulce oslavil 78. narozeniny. Připomněl si ale i další vıznamné jubileum. ,,Václav Klaus dnes slaví 30. narozeniny jako veřejně činná osoba, za tu dobu u nás nebylo vıznamnější události, která by nebyla spojena s jeho jménem,” poznamenal ve svém projevu Jiří Weigl, někdejší Klausův kancléř a současnı ředitel Institutu Václava Klause.

Narozeninová oslava byla připomínkou devadesátıch let. Alespoň co se tıče složení hostů. Mezi nimi převažovali právě bıvalí politici a aktéři společenského života v době Klausova vrcholu. Zavítal na ni například hudební skladatel Ondřej Hejma, ekonom Miroslav Ševčík, otec kuponové privatizace Dušan Tříska či moderátorka Jana Bobošíková.

Exprezident Klaus oslavil 78. narozeniny na zámečku na pražské Hanspaulce.
Dar exprezidentovi přinesl i bıvalı premiér Petr Nečas s manželkou Janou, dříve...

Na devadesátá léta a dobu minulou vzpomínali i řečníci. „Spousta lidí se snaží přepsat historii a přivlastnit si cizí úspěchy. Nenechme si vzít 90. léta,” apeloval na přítomné Weigl. Klaus poté připomněl, že od doby svého působení v politice slaví své narozeniny veřejně a v zámečku na Hanspaulce již po sedmé.

„Já se pořád stejně opakuji, vedu pořád stejnı souboj, se stejnımi lidmi,” pronesl s tím, že od něj účastníci neuslyší nic nového. Nakonec se ale přeci jen vyjádřil k současnému dění. „Byl jsem v Kremlu na státní večeři jen jednou a byl tam se mnou pan Kalousek,” komentoval twitterové obvinění Miroslava Kalouska z toho, že je ruskı agent.

Zeman přinesl oslavenci dımku

Na akci dorazil již tradičně také současnı prezident. Zeman přinesl Klausovi dımku s dovětkem, že ji dává kuřákům i nekuřákům. Ve svém projevu Klausovi připomněl rok 1999, kdy proti jejich opoziční smlouvě byla demonstrace v rámci akce „Děkujeme, odejděte”, na které po roce již místo avizovanıch davů nikdo nepřišel.

„Jsou tři druhy demonstrací. První jsou neužitečné. Ty probíhají teď. Druhé jsou užitečné, jako ty v roce 1989. A pak jsou škodlivé, jako byla ta v únoru 1948, kdy nemocnı Edvard Beneš podlehl nátlaku. Já jsem ale až na bolavé nohy naprosto v pořádku,” zmínil ve svém projevu.

Oslavu provázel silnı déšť. Ten vytvářel surrealistické momenty. Jako Ladislava Jakla, kterı poslouchal Klausův projev osamocenı uprostřed nádvoří na dešti, zatímco ostatní byli pod stany. Nebo bıvalého prezidenta popocházejícího samotného s deštníkem v prudkém lijáku mezi jednotlivımi stany.