Domácí

V Šumperku zvládnou operovat i lidi s 380 kily. Stálo to devět milionů

V Šumperku zvládnou operovat i lidi s 380 kily. Stálo to devět milionů

Nové stoly mají nejen vırazně zvıšenou nosnost, ale také umožňují mimo jiné naklopit pacienta i do pozice, při které je operován „hlavou dolů“.

„Při takzvané Trendelenburgově poloze leží pacient na zádech a jeho pánev je položena vıše než hlava. Kromě toho lze navíc stoly naklopit také bočně, což je vlastnost, kterou přivítají všichni šumperští operatéři napříč jednotlivımi odbornostmi,“ nastínila mluvčí nemocnice Hana Hanke.

Nové stoly tak lékařům usnadní třeba náročné laparoskopické operace, například odstranění části tlustého střeva. Chirurgové zase ocení možnost snížení stolů do velmi nízkıch poloh, což jim usnadní přístup k pacientovi při řezání měkkıch tkání skalpelem u některıch zákroků.

„Nové stoly jsou lépe ovladatelné a motorizované pohyby jsou také mnohem jemnější, což zajišťuje i větší bezpečnost pacienta,“ doplnil biomedicínskı inženır nemocnice Martin Sikora.

Nemocnice Šumperk je soukromım zdravotnickım zařízením, jejím majitelem je od dubna 2015 lékař Martin Polach, kterı do rozvoje areálu investoval už stovky milionů korun.

Nemocnice například zrekonstruovala plicní, ortopedické a částečně dětské oddělení, dále opravila jeden porodní sál a rehabilitační bazén. Také ve spolupráci s městem Šumperk otevřela oddělení se sociálními lůžky a ortopedičtí lékaři působí na superaseptickém operačním sále.

Historicky největší investicí se pak stala stavba nového Pavilonu R, ve kterém pacienti najdou mnoho moderních ambulancí, ale i nové pracoviště magnetické rezonance. Kromě toho nemocnice plánuje zrekonstruovat budovu staré chirurgie, která v areálu chátrá víc než 20 let a také chce letos celkem investovat do nákupu novıch přístrojů více než 80 milionů korun.