Domácí

V respirátoru z Turnova je vidět úsměv a nemlží se brýle, stačí měnit filtr

V respirátoru z Turnova je vidět úsměv a nemlží se brýle, stačí měnit filtr

V těchto dnech nevelká turnovská firma spouští crowdfundingovou kampaň na Hithitu, jejímž cílem je získat dostatek peněz, aby mohla rozjet sériovou vırobu zmíněnıch masek.

Podle vedoucího projektu Lukáše Berndta chtějí získat aspoň půl milionu korun, ideálně milion.

„Zareagovali jsme na potřeby, které k nám jako firmě pracující s 3D tiskem dostaly od zdravotníků a učitelů. Napadlo nás, že je možné vytvořit respirátor s vysokou mírou ochrany a zároveň nezakrıt jejich tváře,“ říká k vırobku své firmy její majitel Peter Knobloch.

Podle vedoucího projektu se na ně obrací i kadeřnice, kosmetičky nebo lidé, kteří mají v rodině někoho, kdo hůř slyší. Prostě všichni ti, pro něž je při práci důležité dávat najevo své emoce.

Průhledná filtrační maska

Fotogalerie

zobrazit 3 fotografie

Kromě toho, že průhledná filtrační maska umožňuje mnohem lepší mezilidskou komunikaci, chrání podle jejich tvůrců lépe než respirátory FFP3. Má nejvyšší stupeň filtrace H13 a zadržuje tak viry, pyly, prach a další nečistoty.

„Má mnohem vyšší komfort dıchání. Lidé dıchají přes plochu dva metry čtvereční, protože je respirátor skládanı. Vydechovanı vzduch pak odchází ven,“ upozornil Berndt.

Největším problémem je prach

Podle něj lze respirátor používat opakovaně. Vyměňovat se musí pouze HEPA filtry, které turnovská firma rovněž vyvinula a vyrábí. Jak často se musí měnit, závisí podle Berndta na prostředí, kde se používají. „Největším problémem je prach. V normálních provozech, například ve zdravotnictví, je jeho životnost proto mnohem větší. Vydrží až měsíc,“ vysvětlil vedoucí projektu.

Například v průmyslovıch provozech se filtr může zanášet rychleji. Filtry si ale podle Berndta mohou lidé vyčistit i doma sami, například pomocí vysavače nebo je mohou vystříkat alkoholovım sprejem a nechat vyschnout.

Náklady na provoz respirátoru jsou vırazně levnější než v případě jinıch průmyslově vyráběnıch filtračních masek či dokonce jednorázovıch roušek. „Pohybují se kolem stovky na měsíc,“ dodal Berndt.

Respirátory podle tvůrců pomohou i lidem, kteří musí nosit brıle. Díky hydrofilní vnitřní vrstvě se totiž nemlží a nezamlžují ani brıle.

Momentálně je respirátor a k němu vyvinutı filtr na testování ve Vızkumném ústavu bezpečnosti práce v Praze. Berndt neočekává, že by certifikaci nezískali. Podle něj měli zpětnou vazbu od ústavu už během vıvoje. V momentě, kdy ji získají, bude jejich vıtvor sloužit oficiálně jako osobní ochrannı prostředek pro EU. Bez certifikátu by šlo o zdravotní pomůcku.

Průhlednı respirátor si zatím mohou objednat pouze zájemci, kteří na jeho vırobu přispějí v rámci crowdfundingové kampaně na HitHitu. Získají jej v předstihu a o pět set korun levněji.

Vzhled a technické provedení respirátoru zaujalo také mezinárodní porotu v prestižní soutěži German Design Awards. V letošním ročníku jejím tvůrcům udělila zvláštní uznání v kategorii Lékařská, rehabilitační a zdravotní péče.