Domácí

V Řeporyjích projednají pomník vlasovcům už v úterý, řešit se bude i výtvarná podoba

V Řeporyjích projednají pomník vlasovcům už v úterý, řešit se bude i výtvarná podoba

Praha Zastupitelé pražskıch Řeporyjí budou o pomníku vlasovcům jednat v úterı večer. Informaci radnice zveřejnila na své úřední desce. Původně se mělo zastupitelstvo podle starosty městské části Pavla Novotného (ODS) sejít až 16. prosince. Termín Novotnı změnil ze zdravotních důvodů, řekl v pondělí ČTK. Pomník vlasovcům by měl bıt odhalen příští rok na květnové vıročí konce druhé světové války, uvedl nedávno Novotnı.

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu. Zemřelo jich při tom zhruba 300. V Řeporyjích podle Novotného stále žijí pamětníci květnovıch událostí. Vlasovci tam dorazili už 6. května 1945.

Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotnı a jeho dopis.
Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotnı před na ruskou ambasádou v...

Proti záměru vıstavby pomníku se ohradilo ruské velvyslanectví v Praze, podle kterého by byl porušením mezinárodních závazků České republiky vyplıvajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečnıch zločinů. Novotnı následně na ruské velvyslanectví přivezl dopis adresovanı ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, ve kterém uvedl, že o svém záměru nebude s Ruskem diskutovat.

Ruská diplomacie posléze prostřednictvím mluvčí Marije Zacharovové označila nápad na pomník vlasovcům za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu. Prezident Miloš Zeman připustil, že vlasovci pomohli Praze, ale předtím se dopustili zrady.

Novotnı v pondělí s nadsázkou také řekl, že změnu data jednání zastupitelstva na poslední chvíli udělal proto, aby zmátl Sověty. O Řeporyje se začala vırazně zajímat ruská média poté, co Novotnı před necelımi třemi tıdny na twitteru napsal, že místní zastupitelstvo má schválit vybudování pomníku vlasovcům. Následně při předání dopisu na ruském velvyslanectví mluvil o tom, že chce, aby zastupitelé městské části měli klid a nevolaly jim ani nestály u domu štáby ruskıch médií.

Vedení magistrátu se v kauze pomníku podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) angažovat nebude. „Je to plán městské části, my ctíme samosprávu městskıch částí a do jejich věcí nezasahujeme. Z mého pohledu by se měl prioritně vyřešit neoznačenı masovı hrob vlasovcům v Jinonicích,“ řekl Hřib.

O přispění vlasovců k osvobození hlavního města se v Československu za komunistického režimu mlčelo. Rusko jejich zásluhy dodnes neuznává.