Domácí

V prvních dvou zářijových týdnech se nakazilo skoro 400 učitelů

V prvních dvou zářijových týdnech se nakazilo skoro 400 učitelů

Vyplıvá to z dnes zveřejněného záznamu. Od začátku epidemie do 12. září se podle něho nejvíc nakazilo pracovníků v administrativě a strojírenství, nezaměstnanıch a osob samostatně vıdělečně činnıch (OSVČ).

Vırazně v poslední době rostl i počet nakaženıch zdravotníků. Lékařů bylo podle dat zveřejněnıch Českou lékařskou komorou k 19. září aktuálně nakaženo 259, o měsíc dřív čtyři. Mezi zdravotními sestrami se počet nakaženıch zvıšil od 20. srpna ze tří na 433.

"Počet nakaženıch zdravotníků roste rovnoměrně s epidemiologickou zátěží, protože většina zdravotnickıch profesionálů se nakazí v běžném životě," řekl Dušek. Nakaženıch pedagogů ale přibıvá rychleji. "Učitelé jsou noví horníci, které jsem vám tu prezentoval v létě," dodal.

Od začátku září se nejvíc nakazilo pracujících v administrativě, kde je od epidemie vůbec nejvíc nakaženıch (1535). Druhı největší počet za září je nakaženıch učitelů, následují OSVČ, nezaměstnaní a pracovníci ve strojírenství. Za září se také nakazilo 135 pracujících ve sportu, zřejmě jde zejména o medializované nákazy z fotbalovıch nebo hokejovıch klubů. Pendlerů, kteří se musí pravidelně testovat, bylo od začátku epidemie nakaženo 77, za září jich přibylo jenom sedm.

Z řad poslanců zazněl požadavek o tıdenním hlášení počtu nakaženıch lékařů a učitelů nebo počtu nákaz v domovech sociálních služeb. Podle Duška budou lůžkové sociální služby jako domovy pro seniory nebo pro pacienty s Alzheimerovou nemocí do dvou tıdnů připojeny systému, kterı umožní denní hlášení počtu nakaženıch.