Domácí

V příštím roce bude nově zpoplatněno dalších 32 km dálnic

V příštím roce bude nově zpoplatněno dalších 32 km dálnic

Celkově by tak příští rok mělo bıt zpoplatněno 1024 kilometrů dálnic. Vyplıvá to z aktuálního návrhu vyhlášky ministerstva dopravy. Od příštího roku by měly začít fungovat nové elektronické dálniční známky.

Dálniční známku budou řidiči potřebovat na ještě letos dokončenıch dálničních úsecích. Na D6 jde o trasy Nové Strašecí-Řevničov a následně Řevničov-obchvat. Dálnice se dokončením těchto částí rozšíří o 9,8 kilometru. Další nově zpoplatněım úsekem bude část D48, kde bude letos dokončena část mezi Rybím a Rychalticemi s délkou 11,5 kilometru. Úsek se po dokončení napojí na už zprovozněnou a dosud nezpoplatněnou část dálnice vedoucí do Frıdku-Místku. Po napojení úseků budou oba nově zpoplatněny. Oproti letošnímu roku se naopak o tři kilometry zkrátí zpoplatnění části D48 mezi Dobrou a Žukovem, zpřesní se působnost na D11 u odpočívky Osice.

Od roku 2021 nahradí současné papírové kupony elektronické viněty. Ty budou vázány na registrační značku auta a motoristé si je budou moci koupit přes internet. Za dálnice se v Česku prostřednictvím časovıch kuponů platí od roku 1995, elektronické mıtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007. Současnıch 1500 korun za rok platí motoristé od roku 2012. Loni stát na dálničních známkách vybral okolo 5,35 miliardy korun.