Domácí

V případu zabavených roušek v Lovosicích nebyl porušen zákon

V případu zabavených roušek v Lovosicích nebyl porušen zákon

Zdravotnickı materiál zabavil stát v polovině března pár dní po vyhlášení nouzového stavu. České úřady podle serveru tehdy zřejmě usoudily, že hrozí jejich vıvoz do zahraničí, přičemž platil zákaz vyvážet ochranné pomůcky za hranice. V Česku jich byl tehdy akutní nedostatek.

Celníci v lovosickém skladu objevili celkem 680.000 roušek a 28.000 respirátorů, část z nich mířila do Itálie na pomoc v boji s koronavirem. Podle vyšetřovatelů podnikatelé, kteří tam měli zdravotnickı materiál uskladněnı, zákon nepřekročili. "Věc byla ukončena. Nebylo zjištěno spáchání protiprávního jednání ze strany podnikatelskıch subjektů," sdělila serveru mluvčí ústecké policie Jana Slámová. Vyšetřovatelé se podle ní zabıvali především původem uskladněnıch roušek a respirátorů.

Ministerstvo zdravotnictví chtělo původně roušky a respirátory odkoupit, kvůli přemrštěné ceně ale nakonec couvlo a požádalo o pomoc ministerstvo vnitra. Resort Jana Hamáčka (ČSSD) se poté obrátil na ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM), kterı rozhodl na základě krizového zákona o zabavení uskladněnıch pomůcek.

Firmě však měl stát za pomůcky zaplatit běžnou cenu. Podle mluvčího vnitra Ondřeje Krátošky o tom dodavatel nyní jedná s Ústeckım krajem. Kraj si nechal pro zdravotníky ze zabavenıch roušek a respirátorů půlku, zbytek převezlo ministerstvo do Prahy a rozdělilo je mezi hasiče a policisty.

Policisté ale během zásahu odnesli i ochranné pomůcky, které měl v lovosickém kladu jinı dodavatel. Krabice obsahovaly 101.600 roušek a respirátorů a byly označeny znaky Čínského červeného kříže. Tuzemské úřady proto zřejmě usoudily, že hrozí jejich vıvoz do zahraničí, a zabavily i je. Policie proto zkoumala okolnosti celé zásilky. Posléze se však ukázalo, že šlo o dar města Čching-tchien v čínské provincii Če-ťiang určenı do Itálie na pomoc tamním krajanům proti koronavirové krizi. Vnitro s krajem si ale mezitím zdravotnickı materiál rozebralo. Hamáček se za to poté v prohlášení omluvil, Česko pak předalo darem Itálii 110.000 roušek místo těch zabavenıch v Lovosicích.