Domácí

V pražské zoo staví nový pavilon goril, ve starém je ohrožují povodně

V pražské zoo staví nový pavilon goril, ve starém je ohrožují povodně

„Příprava stavby nového pavilonu goril trvala bohužel především kvůli negativnímu postoji městské části Praha – Troja velmi dlouho, ale konečně jsme mohli začít,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Poděkoval zřizovateli pražské zoo i všem těm, kteří přispěli na povodňové konto.

Slavnosti se zúčastnil také náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubček. „Gorila nížinná patří mezi nejohroženější zvířata na světě, avšak naše zoo je v jejich chovu velice úspěšná. Proto jsme se rozhodli postavit našim gorilám novı domov, kde se budou cítit dobře a hlavně, kde budou v bezpečí před rozvodněnou Vltavou,“ uvedl. Dodal, že věří, že novı pavilon bude chloubou celé republiky.

„Po tom, co jsem si tady všechno vyslechla, a poté, co už jsem navštívila gorily, hlavně Richarda, tak mi to dělá velikou radost. Ale hrubá stavba potrvá 700 dnů, no tak ráda bych se toho dožila,“ zavtipkovala herečka Iva Janžurová, která se akce zúčastnila. „Je krásné, kolik styčnıch bodů člověk nalezne, když gorily pozoruje. Jsou to téměř naši spoluobčané,“ dodala.

Pavilon pod usedlostí Sklenářka bude zapuštěn do okolního terénu a obsypán vytěženou zeminou. Součástí pavilonu bude také venkovní amfiteátr se schody, na které se návštěvníci budou moci posadit, či vıstava informující o mizejících deštnıch pralesích.

Návštěvníci budou moci shlédnout také projekci ve speciální místnosti, stylizované do podoby africké školy. Hlavní prostor pak má bıt koncipován tak, aby navodil atmosféru zšeřelého pralesa. Uprostřed pak budou dvě prosluněné mıtiny s gorilami.