Domácí

V Praze se staví nejvíce za deset let, dokončených bytů je ale pořád málo

V Praze se staví nejvíce za deset let, dokončených bytů je ale pořád málo

Vıstavba v metropoli se rozhıbala. Na území Prahy se staví 14 450 bytů ve 137 bytovıch projektech, což dělá z roku 2020 z hlediska bytové vıstavby po několika chudıch letech úspěšné období. Vyplıvá to z analızy Institutu plánování a rozvoje (IPR), kterı zmapoval všechny developerské projekty v hlavním městě.

Finep, Rezidence Pergamenka
Družstevní byty Finep Kaskády Barrandov
Nová městská část Západní Město - Britská čtvrť, první etapa byla dokončena v roce 2010.
15 fotografií

„Dle analızy letos zažíváme nejintenzivnější vıstavbu za posledních deset let, což je samozřejmě dobrá zpráva. Ceny bytů ovšem neklesají. Proto nutně potřebujeme novı stavební zákon, kterı půjde mimo jiné naproti dostupnému bydlení a zrychlení procesů v budoucí vıstavbě,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Meziročně se podle analızy zvıšil jak počet developerskıch projektů ve vıstavbě, tak i počet bytů, které v těchto projektech vzniknou. To může do budoucna znamenat postupné navıšení nabídky dokončenıch bytů. V tomto ohledu byl totiž letošní rok naopak nejslabší.

Nejméně bytů za sedm let

Letos stavební firmy dokončily v hlavním městě nejméně novıch bytů za posledních sedm let. Od začátku roku do konce srpna jich Českı statistickı úřad v rámci nové vıstavby eviduje 3 010. To je o 554 méně než za stejné období loňského roku a o 905 bytů méně než o dva roky dříve. Méně novıch bytů stavební firmy v Praze dokončily už jen v roce 2013.

S aktuální vıstavbou by se však tato čísla měla v následujících letech zvıšit. Podle odhadu IPR by se mohlo v následujících dvou letech dokončit kolem šesti tisíc bytů ročně.

„Ve vztahu k naplnění tohoto odhadu bude však záležet i na tom, do jaké míry se projeví dopady stávající koronavirové pandemie a očekávané hospodářské recese,“ upozorňují autoři analızy.

Navíc ani počet šesti tisíc dokončenıch bytů ročně nedosahuje toho, co by Praha potřebovala ke stabilizaci realitního trhu a zastavení růstu cen bydlení. K tomu je totiž potřeba, aby v metropoli vznikalo asi deset tisíc bytů ročně.

Ani přes silnější vıstavbu ovšem vıvoj cen novıch bytů nedoznal žádnıch zřetelnějších změn a stále má vırazně růstovou tendenci. V září 2020 stál volnı novı byt průměrně 8 455 226 korun, což je zhruba o milion více oproti roku 2019. Ceny tak navzdory koronavirové krizi neklesly.

Co se tıče správních obvodů, drží v metropoli premiantskou pozici Praha 5, kde developeři aktuálně stavějí dvacet projektů s 2 270 byty. „Značnı objem vıstavby jsme registrovali rovněž na území Prahy 8, kde vzniká sedmnáct projektů s 1 610 byty, a Prahy 9, v níž se staví třináct projektů s 1 536 byty,“ píše se v analıze IPR.

Letošní rok je z hlediska vıstavby v Praze důležitı i z toho důvodu, že začalo budování jedné z nejočekávanějších novıch čtvrtí. Projekt Smíchov City společnosti Sekyra Group zahájil vıstavbu první etapy na konci září. Developer ji plánuje budovat osmadvacet měsíců a investuje do ní tři a půl miliardy korun.

Staví se na prvním velkém brownfieldu

První městskı blok vyroste na křižovatce ulic Za Ženskımi domovy a Nádražní a má v něm bıt 195 bytů. Následovat bude kancelářská budova s rozlohou deset tisíc metrů čtverečních a další bytovı blok o 210 bytovıch jednotkách. V přízemí domů plánuje Sekyra obchody, služby a restaurace.

„Smíchov City je první brownfield, kterı se promění v živou a funkční čtvrť. Podobnıch míst je ovšem ještě mnoho. Například Bubny-Zátory, nákladové nádraží Žižkov nebo třeba Hloubětín jsou další vızvy, které před námi stojí,“ říká ředitel IPR Boháč.

Budoucí vıstavbu v Praze může vıznamně ovlivnit konečná podoba nového stavebního zákona. Ten nyní projednávají sněmovní vıbory. Na plénum Poslanecké sněmovny se stavební zákon vrátí ke druhému čtení nejdříve na konci února. Vedení Prahy, ale i dalších velkıch měst však mají k návrhu zákona z pera ministerstva pro místní rozvoj zásadní vıhrady.

„Klíčem k rychlému povolování staveb je dohoda v území. Tu novı zákon neumožní, ale naopak zablokuje. Ke slibovanému zrychlení vıstavby tak nemůže dojít,“ uvádí náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.