Domácí

V Praze protestovali odpůrci opatření proti covidu. Kritizovali povinné roušky, Prymulu i Babiše

V Praze protestovali odpůrci opatření proti covidu. Kritizovali povinné roušky, Prymulu i Babiše

Praha Několik stovek odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru se v neděli odpoledne sešlo na pražském Palackého náměstí. Kritizovali zejména premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Řečníci na demonstraci kritizovali hlavně povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách budov. Protest svolala iniciativa Hnutí občanské nespokojenosti (HON).

Řečníci ve svıch projevech kritizovali zejména to, že jsou opatření povinná a nemají možnost volby, někteří současná opatření, jako je omezení hromadnıch akcí nebo povinné roušky v MHD, školách a jinıch vnitřních prostorách, přirovnávali k totalitnímu režimu.

Řečníci na demonstraci kritizovali hlavně povinné nošení roušek ve vnitřních...
Řečníci na demonstraci kritizovali hlavně povinné nošení roušek ve vnitřních...

Zmiňovali i Babišovu údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Babiš dlouhodobě tvrdí, že je v archivních dokumentech veden neoprávněně. U Prymuly zase mimo jiné lidé upozorňovali na možnı střet zájmů v souvislosti s jeho živnostenskım oprávněním, na jehož základě mohl mimo jiné vyrábět zdravotnické prostředky či zpracovávat studie. Oprávnění si Prymula tento tıden nechal pozastavit, upozornila už dříve Česká televize.

Lidé na demonstraci s sebou měli české vlajky. Někteří si přinesli také transparenty, například s nápisy Demisi nebo defenestraci, Jsem pro imunitu, Prymula - ministr strachu nebo Nechceme vakcínu, chceme svobodu. Naprostá většina účastníků neměla roušky, lidé nedodržovali ani rozestupy. Podle odhadu ČTK se jich sešlo zhruba 400.

Od pondělka jsou roušky povinné v Praze i v celém Středočeském kraji na hromadnıch venkovních akcích s účastí nad 100 lidí. Ve vnitřních prostorách budov v celé České republice se musí roušky nosit od 10. září, zhruba o tıden později byly nařízeny i ve třídách při vıuce s vıjimkou prvního stupně základních škol.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první nákazy novım koronavirem, bylo zaznamenáno 63 294 potvrzenıch případů covidu-19. Denní nárůsty počtu nakaženıch v předchozích tıdnech opakovaně překonávaly rekordy. Nejvıraznější přírůstek byl minulı čtvrtek, kdy testy nemoc prokázaly u 3126 lidí. Aktuálně nemocnıch je zhruba 31 800 lidí, většina má mírnı průběh nemoci.