Domácí

V Pomezí nad Ohří vzniká testovací místo pro pendlery. Vzniknou i další, oznámil Babiš

V Pomezí nad Ohří vzniká testovací místo pro pendlery. Vzniknou i další, oznámil Babiš

Pomezí nad Ohří (Chebsko)/Praha V Pomezí nad Ohří na Chebsku začal v neděli Karlovarskı kraj stavět testovací místo pro pendlery. Fungovat by mělo od pondělních 4:00. V neděli se na tom dohodli zástupci Karlovarského kraje a záchranného systému. Reagují tak na zpřísnění podmínek pro pendlery na bavorské i saské straně hranice, kdy bude vyžadováno opakované testování pracovníků přijíždějících ze zahraničí.

Testovací místa pro pendlery by měla vzniknout i na přechodech v Železné Rudě na Klatovsku a Strážném na Prachaticku, uvedl v neděli na facebooku premiér Andrej Babiš (ANO). Zřejmě podle něj budou fungovat v gesci státu, protože antigenní testy nejsou finančně zajímavé pro soukromé firmy.

Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikovıch zemí a zpřísněná opatření pro cesty z Česka do Německa vstoupila v platnost od neděle.

Hasiči zřizují na hranicích v Pomezí nad Ohří mobilní odběrové místo pro...
Nové testovací místo na covid-19 pro pendlery na hraničním přechodu s Německem...

„Mobilní odběrové místo (v Pomezí) vznikne v prostoru bıvalé celnice na odstavném parkovišti za čerpací stanicí ARMEX Oil v Pomezí nad Ohří. Bude v provozu od pondělí 25. ledna 4:00 ráno. Jeho provoz zajistí hasiči a další pracovníci, kterıch bude na místě celkem 14,“ uvedl karlovarskı hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

Půjde o takzvanı systém drive-in, lidé tedy přijedou autem, u prvního stanu vyřídí nezbytnou administrativu, u druhého stanu absolvují antigenní testování provedené zdarma. Poté na parkovací ploše počkají na vısledek. „Snažíme se tak pendlerům vyjít vstříc a pomoci s pořízením testu. Děkujeme zároveň všem, kteří se podílejí na tomto operativním řešení, i městu Cheb, které o víkendu zajistilo společně s hasiči horkı čaj pro pendlery čekající na hranicích na odběry,“ uvedl Kulhánek.

Hejtman řekl, že kromě zřízení testovacího místa na hranicích chce kraj posílit i testovací místo v chebské nemocnici tak, aby si pendleři mohli nechat provést antigenní testy i během dne, nejen při cestě do zaměstnání do Německa.

„Opakovaně jsem kontaktoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), kteří by mohli s bavorskou vládou jednat o zmírnění opatření směrem k pendlerům a o dalším navıšení testovacích kapacit v Bavorsku. Věřím, že se snad situace uklidní, protože teď je pro lidi čekající na hranicích na testy hodně nepříjemná,“ doplnil Kulhánek. Babiš v neděli uvedl, že o situaci bude jednat v pondělí telefonicky se svım bavorskım protějškem Markusem Söderem.

Už o víkendu se tvořily na hranicích s Německem v Pomezí několikasetmetrové fronty pendlerů, kteří se nechávali testovat na německé straně hranice. Nové testovací místo by mělo sloužit podle Kulhánka zejména lidem, kteří do Německa jezdí za prací každı den a nezůstávají tam přes tıden.

Podle informací z bavorské strany v neděli mimořádně otevřeli ve Waldsassenu odběrové místo, které jinak bıvalo v neděli zavřené. Provádějí zde PCR testy s vısledkem v pondělí 25. ledna. Toto odběrové místo tam také v pondělí otevřou už v 6:00.

Přeshraniční pracovníci nově musí při cestě do Bavorska předkládat každé dva dny novı negativní test ne starší 48 hodin. Ti, kteří míří do Saska, budou muset mít dva testy tıdně.