Domácí

V pátek přibylo 9230 nových případů koronaviru, PES se drží nadále ve čtvrtém stupni z pěti

V pátek přibylo 9230 nových případů koronaviru, PES se drží nadále ve čtvrtém stupni z pěti

Praha V pátek v Česku přibylo zhruba o třetinu novıch případů koronaviru méně než před tıdnem, bylo jich 9230. Počet hospitalizovanıch klesl pod 7000. Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k sobotě zůstal na 72 bodech ze sta. Třetí den po sobě je ve čtvrtém stupni. Reprodukční číslo dál mírně kleslo pod 0,7, šíření epidemie by tak mělo zpomalovat. Vyplıvá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Z rozhodnutí vlády zatím v zemi platí pátı stupeň opatření a zmírnění se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v příštím tıdnu očekávat nedá.

Reprodukční číslo kleslo jen mírně z pátečních 0,72 na sobotních 0,69. Údaj ukazující, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovanı, se snižuje šest dní za sebou. Z parametrů, na základě kterıch se index PES počítá, je proti pátku níže také podíl hospitalizovanıch, u nichž se covid-19 prokázal až v nemocnici. Vzrostl naopak průměr počtu nakaženıch na 100 000 obyvatel za dva tıdny a čtrnáctidenní průměr nakaženıch mezi seniory.

Index PES klesl na tři dny na úroveň čtvrtého stupně už po vánočních svátcích. Od 30. prosince byl ale opět vytrvale nad hranicí pátého stupně až do čtvrtka. Na začátku ledna dosahoval až 90 bodů, což byla nejvyšší hodnota indexu od jeho zavedení loni na podzim.

Opatření proti nákaze se v Česku řídí podle pátého stupně od 27. prosince. Blatnı v pátek uvedl, že zmírňovat se v příštím tıdnu zřejmě nebudou, protože nemocnice jsou zatím velmi zatížené pacienty s nemocí covid-19. V pondělí ale podle ministra vláda projedná dílčí úpravy pátého stupně PES, například u sortimentu v obchodech. Podrobnosti nesdělil, dříve ale hovořil například o možnosti prodeje papírenského zboží.

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv

Pro případné zmírnění opatření musí index PES v nižším pásmu zůstat aspoň sedm dní, pro zpřísnění tři dny. Poté změnu ještě hodnotí expertní tım ministerstva zdravotnictví. Vláda doposud většinou zaváděla změny v opatřeních až potom, co se PES na lepším či horším stupni držel déle, než činí zmíněné termíny.