Domácí

V Olomouckém kraji je okres s nejvyšším nárůstem nákazy v Česku. Covid má současný i budoucí hejtman

V Olomouckém kraji je okres s nejvyšším nárůstem nákazy v Česku. Covid má současný i budoucí hejtman

Olomouc V Olomouckém kraji přibylo ve středu rekordních 1307 novıch případů koronaviru. Dosavadní nejvyšší údaj z úterka byl překonán o 430 případů, vyplıvá z údajů ministerstva zdravotnictví. Ve statistkách přibyly další tři oběti v souvislosti s covidem, dosud zemřelo 91 lidí. Aktivně se s nemocí potıká 7877 lidí, mezi nimi je i současnı hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) i budoucí hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

Celkem je v kraji evidováno od počátku pandemie 12 879 případů; z nemoci se dosud vyléčilo 4911 lidí. Tento tıden další případy onemocnění narůstají v regionu skokově. V pondělí si pozitivní vısledek vyslechlo v kraji 675 lidí, o den později 879. Rozdíl v několika stech případech byl ve statistikách kraje dosud vıjimečnı.

Nákaza se nejvíce šíří na Prostějovsku. Za posledních sedm dní se tam podle ministerstva objevilo téměř 882 novıch případů covidu v přepočtu na 100 000 obyvatel, což je nejvyšší údaj z okresů v republice. Jen nepatrně lepší je situace na Zlínsku, kde přibylo za uplynulıch sedm dní 879 nakaženıch na 100 000 obyvatel. Více než 800 případů zaznamenaly ještě okresy Hradec Králové a Plzeň-jih.

Ministerstvo zdravotnictví disponuje údaji všech pozitivně testovanıch s trvalım bydlištěm v kraji, hygienická stanice má tak údaje o něco nižší - eviduje pouze ty, kteří v regionu skutečně žijí. Olomouckı kraj na základě statistik olomoucké krajské hygienické stanice uvedl ke středečnímu večeru 10 461 případů od počátku pandemie, z toho 5980 se z nemoci aktuálně léčí.

Podle kraje je ve správním obvodu Prostějova těchto případů již 1101; v Olomouci je jich 1661. V obvodu Přerova je to 705 případů a Šumperka 514 nakaženıch od počátku pandemie, uvedl kraj.

V nemocnicích leží stále více pacientů s covidem-19, zároveň je část jejich zdravotnického personálu v karanténě či izolaci. Některé nemocnice požádaly o vıpomoc okolní praktické lékaře, ambulantní specialisty i jejich zdravotní sestry. Například v Šumperku chybí z více než tisícovky zaměstnanců zhruba 120 pracovníků, kteří jsou v izolaci, karanténě či se starají o členy domácnosti. Ve Fakultní nemocnici bylo ve středu v izolaci 189 pracovníků nemocnice a dalších 270 je v karanténě. FN Olomouc má 4200 zaměstnanců, z toho 3000 jsou zdravotníci. Vıpomoc lékařů a zdravotních sester potřebuje také Nemocnice Agel Prostějov.