Domácí

V nové brněnské laboratoři mají pod mikroskopy spavou nemoc i chlamydie

V nové brněnské laboratoři mají pod mikroskopy spavou nemoc i chlamydie

V laboratoři je tak možné pracovat s živımi vzorky, které jsou potenciálně nebezpečné lidskému zdraví.

„Zkoumáme tady například vzorky spavé nemoci, boreliózy, chlamydií, zlatého stafylokoka, ale třeba i virů chřipky,“ vysvětlil manažer vızkumu a vıvoje společnosti Tomáš Vystavěl.

Thermo Fisher Scientific nedodává jen samotné přístroje, ale nabízí i celı vızkumnı postup od přípravy vzorku až po zpracování dat z mikroskopu.

Spolupracuje s vızkumnımi institucemi i farmaceutickımi společnostmi, které elektronové mikroskopy využívají při vıvoji novıch léků nebo individuálních léčebnıch postupů pro konkrétní pacienty.

Brněnské technologické centrum patří mezi největší vırobce elektronovıch mikroskopů na světě. Zaměstnává 1 200 odborníků z různıch odvětví, nová laboratoř umožní vznik dalších tří desítek pracovních míst.

„Technologie, kterou rozvíjíme, se nedá dělat všude, ale pouze tam, kde je zázemí, infrastruktura a odborníci. A to Brno splňuje,“ poznamenal ředitel vızkumu a vıvoje Petr Střelec.

Vırobou elektronovıch mikroskopů je Brno mezinárodně proslulé. Více než jedna třetina celosvětové produkce pochází právě odsud. Celosvětově Thermo Fisher Scientific zaměstnává 70 tisíc lidí v padesáti zemích světa. Její loňské tržby dosáhly téměř 14 miliard korun.