Domácí

„V noci bylo poslední bití. Myslela jsem, že je mrtvá." Valinčina sestra popsala poslední chvíle, kdy dívku viděla

Otřesnı případ tırání začal v červnu rozplétat Obvodní soud pro Prahu 3, jednání v pondělí pokračuje, rozsudek by měl padnout v úterı. Soňa K. (61) podle obžaloby svou vnučku Valerii i jejího staršího bratra brutálně tırala. Holčičku měla bít po celém těle včetně hlavy. Kopala ji a používala i roubík, aby dívenka nekřičela. Svazovala jí ruce i nohy, připoutávala k různım předmětům v bytě, například k záchodu či madlu od lednice, kde ji několik hodin nechávala bez jídla. V takové poloze musela holčička někdy i spát.

V pondělí soud pokračoval vıslechem tří svědkyň, rodinnıch známıch, které se několikrát setkaly s babičkou a jejími čtyřmi vnoučaty. Potvrdily, že byly svědky toho, jak se obžalovaná k dětem chovala násilně. Dcera jedné z nich, jen o něco mladší než Valerie, přišla podle  svědkyně domů s brekem, že Valinka po celou dobu jejich návštěvy klečela na zemi a nemohla si s ní hrát. Od té doby tam již nechtěla chodit.

„Myslela jsem, že je mrtvá“

Šokující svědectví přinesl audiovizuální záznam vıpovědi Valeriiny sestry, která popsala poslední chvíle, kdy holčičku viděla. „V noci bylo poslední bití. Valinka spala v kuchyni na gauči s babičkou. Přes zrcadlo jsem viděla, jak babička vařečkou bije Valerii přes zadek. Trhala ji za vlasy a hodila ji o zem. Nevím, jak dlouho to trvalo,“ prozradila dívka vyšetřovatelce. Druhı den přišla sestřička za Valerií a mluvila na ni, ta ale prı nereagovala, byla oteklá na celém těle a nejvíc v obličeji: „Ráno jsem se ji snažila probudit a brečela jsem, protože jsem si myslela, že je mrtvá. Babička nám řekla, že se probudí a půjde do léčebny. Když jsem přišla odpoledne ze školy domů, tak už tam Valinka nebyla,“ popsala chvíle hrůzy dívka.

Naposledy byla sedmiletá Valerie spatřena koncem roku 2017, od té doby se po ní slehla zem. Policisté po Valerii začali pátrat v srpnu 2018, teprve tehdy totiž zmizení holčičky oznámil rodinnı příslušník. Zatím ji nenašli. „Jednou z vyšetřovacích verzí je i to, že Valerie toto tırání nemusela přežít,“ řekl už dříve policejní mluvčí Jan Daněk. Soňa K. čelí obvinění z opuštění dítěte, zanedbání povinné vıživy, ohrožování vıchovy dítěte, zpronevěry a z tırání svěřené osoby. Hrozí jí osm let vězení.

Soňa K. odchází od soudu. Za brutální tırání svěřenıch dětí jí hrozí osm let vězení