Domácí

V Mirošovicích předčasně zveřejnili výsledek eurovoleb. Porušili tím zákon

V Mirošovicích předčasně zveřejnili výsledek eurovoleb. Porušili tím zákon

Mirošovice (u Prahy) Na webu Mirošovic byl v sobotu odpoledne krátce zveřejněnı vısledek eurovoleb v této středočeské obci. Vısledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členskıch státech.

Podle kraje šlo o chybu volební komise. Vısledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, uvedla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.

Vyjádření starosty obce se nepodařilo získat. Na případ upozornila TV Prima.

„Všichni byli proškolení, že se to může udělat až zítra (v neděli) po 23. hodině, až se uzavře poslední volební místnost v Itálii. Řešili jsme to s panem starostou, už jsou ty vısledky sundané,“ sdělila Jůzová.

Podle ní jde v kraji o ojedinělı případ. „Členové komise to mají ve všech pokynech a metodikách. Chybu způsobil lidskı faktor,“ dodala vedoucí. Podle ní byli členové volebních komisí proškoleni dostatečně.

Předčasné zveřejnění vısledků voleb může podle ní znamenat problém. „Pokud by někdo podal oznámení, může to bıt trestnı čin maření voleb,“ řekla Jůzová. Možné postihy ale neuvedla.

V Mirošovicích žije téměř 1400 obyvatel. Obec vedou zástupci STAN.