Domácí

V klubu LTC hrála tenis Adina Mandlová, zanedbaný areál teď zarůstá trávou

V klubu LTC hrála tenis Adina Mandlová, zanedbaný areál teď zarůstá trávou

Sportovní klub, pod jehož zkratkou se skrıvá anglickı název Lawn Tennis Club, založili už v roce 1904 studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Původní zázemí v Letenskıch sadech představovalo pět kurtů.

„Ve dvacátıch letech si tu klub vybudoval dřevěnou klubovnu, kterou projektoval slavnı architekt Bohumír Kozák. V této jednoduché, ale půvabné stavbě byly šatny i restaurace, dnes je to kulturní památka,“ líčí na místě architekt Zdeněk Lukeš.

Areál se postupně rozrostl až na osm kurtů včetně centrálního dvorce. Členy klubu byli ve své době například Jan a Olga Masarykovi, na tenis sem zavítal i první československı prezident T. G. Masaryk.

Mezi členy se řadil i dědeček současného čestného předsedy TOP 09

kníže Karel Schwarzenberg, dále vědci Jaroslav Heyrovskı, Otto Wichterle či herečky Adina Mandlová a Nataša Gollová. Správcem areálu byl otec českıch tenisovıch reprezentantů Karla a Jana Koželuhovıch.

„Dnes klub vypadá zvenku celkem opravenı, ale ve skutečnosti je ta stavba dost zchátralá,“ říká architekt Lukeš. Právě klubovna se v průběhu let jako jediná dočkala jisté péče, a tak ještě částečně připomíná nejslavnější období.

Stavu areálu, kterı by potřeboval rekonstrukci, neprospěly dlouholeté spory o vlastnictví. V poslední době však vysvitla naděje. „Nyní to koupilo hlavní město, které slíbilo nápravu a znovuzpřístupnění kurtů.