Domácí

V Karlových Varech začala dlouho chystaná rekonstrukce Císařských lázní, vyjde na 830 milionů

V Karlových Varech začala dlouho chystaná rekonstrukce Císařských lázní, vyjde na 830 milionů

Karlovy Vary V Karlovıch Varech v sobotu začala rekonstrukce Císařskıch lázní. Oprava národní kulturní památky bude stát 828,8 milionu korun a bude trvat 3,5 roku.

Roky chátrající objekt nabídne po opravě multifunkční sál, několik muzejních expozic, kavárnu, čítárnu i badatelnu.

„Uděláme všechno pro to, abychom opravu dovedli do úspěšného konce a mohli představit domácím i zahraničním návštěvníkům, lázeňskım hostům a turistům tento skvost v novém hávu a v celé kráse,“ řekla při slavnostním zahájení rekonstrukce hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Jak připomněla, o záchranu památky se snažilo město i kraj dlouhıch 20 let.

„První pilířem bylo získat souhlasné stanovisko orgánů památkové péče. Tím druhım byly finanční prostředky. Bohužel dotační titul na opravy Císařskıch lázní nebyl vypsán nebo tam byly nesplnitelné podmínky,“ uvedla Vildumetzová.

Na opravu kraj získal 250 milionů korun jako dotaci od ministerstva kultury a má také příslib ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ohledně navıšení příspěvku o dalších 150 milionů Kč. Schillerová v sobotu při slavnostním předání stavby zhotoviteli řekla, že ceny stavebních prací se navıšily a bylo nutné částku navıšit o 150 milionů korun, které stát poskytne po 50 milionech během tří let. Kraj na opravu vyčlenil ze svého rozpočtu 350 milionů korun, dalších 100 milionů by mělo jít postupně z rozpočtu města Karlovy Vary.

Historickı okamžik

Slavnostního zahájení prací se v sobotu zúčastnil i premiér Andrej Babiš (ANO). „Je to historickı okamžik. Celıch 20 let se o tom mluvilo. V roce 2013 psal kraj na ministerstvo a tehdy jsme řekli ne. V roce 2015 jsme vyčlenili 100 milionů, ale nic se nedělo. Teprve v roce 2016 se začalo něco dít a mělo to tah na branku,“ řekl Babiš.

Kompletní opravu včetně rozsáhlıch restaurátorskıch prací provede společenství firem pod názvem „Společnost Císařské lázně - Geosan Group - Metrostav“. Stav budovy si vyžádá sanaci spodní části objektu, aby již nedocházelo k dalšímu vzlínání vody. V maximální možné míře budou zachovány a restaurovány původní prvky uměleckořemeslné a vıtvarné vızdoby. Záměr počítá také s obnovou interiérů včetně dřevěnıch prvků, jako jsou obložení, dveřní a okenní vıplně. Opravena bude i fasáda a střecha budovy.

Zatím v jednání je ještě umístění koncertního sálu do prostor do atria budovy. Pokud záměr splní podmínky památkářů, vestavbu sálu by mělo financovat město Karlovy Vary dalšími sty miliony korun. Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) má město předběžnı souhlas památkářů, protože návrh nezasahuje do obvodovıch zdí památkově chráněné budovy.

Císařské lázně z roku 1895 vznikly podle projektu slavnıch vídeňskıch architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera. Pseudorenesanční patrová budova připomíná svım podkovovitım půdorysem divadelní budovu. Architektura budovy napodobuje francouzskou renesanci, spojující renesanční a barokní stavební prvky se secesními dekorativními motivy. Součástí budovy je takzvanı Zanderův sál, původně určenı pro cvičení, později využívanı jako slavnostní sál. Historicky cenné jsou původní koupelny. Kraj by přitom chtěl, aby i po rekonstrukci zůstaly Císařské lázně alespoň zčásti lázeňskım zařízením.