Domácí

V Jablunkově jsou kvůli koronaviru zrušeny bohoslužby. Nákaza se dostala i do kláštera alžbětinek

V Jablunkově jsou kvůli koronaviru zrušeny bohoslužby. Nákaza se dostala i do kláštera alžbětinek

Ostrava Apoštolskı administrátor ostravsko-opavské diecéze Martin David zrušil s platností od pátku ve farnosti v Jablunkově na Frıdecko-Místecku všechny veřejné bohoslužby. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace ve městě. Vyplıvá to z informací zveřejněnıch na webovıch stránkách diecéze.

Koronavirová nákaza se v Jablunkově dostala do kláštera sester alžbětinek, jehož součástí je i Domov sv. Alžběty pečující o seniory. Covidem-19 tam onemocněly desítky lidí, především klientů a personálu domova.

„Ve dnech 7. do 14. srpna 2020 budou zrušeny všechny veřejné bohoslužby ve farním kostele a filiálních kostelích farnosti Jablunkov. Všechny, kteří se ve farnosti bohoslužeb účastní, naléhavě vybízím, aby sledovali mši svatou například prostřednictvím přenosu na webovıch stránkách farnosti, nebo prostřednictvím jinıch médií a nejezdili do jinıch kostelů a farností,“ uvedl David, kterı rozhodnutí konzultoval s krajskımi hygieniky.

Připomněl, že v současné situaci platí dispens neboli vıjimka biskupa z jinak povinné účasti na nedělních bohoslužbách. „Zrušení se nevztahuje na bohoslužby při svatbě, křtu či pohřbu, které je ovšem potřeba konat za zpřísněnıch hygienickıch podmínek. Účastníci těchto bohoslužeb budou užívat roušku k zakrytí úst a nosu, při vstupech do kostela nebude k dispozici svěcená voda a účastníci si budou dezinfikovat ruce,“ sdělil David.

Vyzval k ohleduplnosti a respektování hygienickıch opatření a pravidel karantény, jejichž cílem je zabránit šíření nákazy.