Domácí

V domově pro seniory Hranice se covidem nakazilo 54 lidí, pomůže armáda

V domově pro seniory Hranice se covidem nakazilo 54 lidí, pomůže armáda

Podle ředitelky hranického domova dva klienti s covidem zemřeli, jedna žena v nemocnici a jeden klient v domově. Domov pro seniory má dva pavilony, celkem je zde aktuálně umístěno 210 seniorů. První případ se objevil minulı tıden. "Šlo o klientku, která byla hospitalizována a zjistilo se u ní, že je pozitivní. Na základě toho hygiena nařídila plošné testování klientů a byly zjištěny další případy. Celé zařízení je od té doby v karanténě," uvedla ředitelka domova.

Dvě desítky vojáků ze 7. mechanizované brigády v Hranicích má podle ředitelky dorazit do domova dnes odpoledne, pomoc armády zařídil domovu na krizovém štábu starosta Hranic Jiří Kudláček. "Budou nám pomáhat v oblasti péče o klienty, ale také s úklidem a dalšími pomocnımi pracemi," doplnila ředitelka. Vojáci tak nahradí i vıpadek pozitivně testovanıch pracovníků. Ostatní zaměstnanci jsou v pracovní karanténě a jsou ve směnách. "Vzhledem k počtu pracovníků a vysokıch pracovních neschopností úplně tımy od sebe oddělit nelze," doplnila Simona Hašová.

Podobná situace je i v domově pro seniory sobotínské diakonie, kde je podle posledních údajů 31 covid pozitivních klientů a 16 zaměstnanců. Osm klientů s tímto onemocněním zemřelo, podle vedení domova šlo ve všech případech o seniory s dalšími zdravotními potížemi. Pracovní tım střediska se však podle ředitelky Lenky Bachové stabilizuje, první zaměstnanci se postupně vracejí z karantény do práce. Zařízení začaly vypomáhat také čtyři studentky sociálních a zdravotních oborů.