Domácí

V domově pro postižené ve Vejprtech zemřelo při požáru osm lidí, pomáhaly i německé posádky

V domově pro postižené ve Vejprtech zemřelo při požáru osm lidí, pomáhaly i německé posádky

Vejprty (Chomutovsko) Při tragickém požáru v domově pro zdravotně postižené zemřelo v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku osm lidí, 30 se jich podařilo zachránit. Co bylo příčinou zatím není jasné, řekla v neděli vejprtská starostka Jitka Gavdunová (ODS). Podle zdravotníků tři lidé utrpěli těžké zranění, jeden středně těžké. Hasiči nyní požár dohašují, na místě je policie.

Při tragédii nešlo o seniory, jak původně uvedla záchranná služba, ale o muže s mentálním a kombinovanım postižením, doplnil ředitel Městské správy sociálních služeb Vejprty Viktor Koláček. Správa teď podle něj ve spolupráci s Ústeckım krajem řeší přesun lidí z vyhořelého domova do jinıch zařízení.

Vejprty, 19.1.2020, policisté celou oblast uzavřeli - hasiči a záchranáři...
Hasiči zasahovali 19. ledna 2020 u požáru v domově pro zdravotně postižené ve...

Podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokopa Voleníka byli při požáru tři lidé zraněni těžce, jeden byl do nemocnice převezen se středně těžkım zraněním. Další lidé utrpěli jen lehká poranění nebo se nadıchali kouře. Záchranáři jejich stav postupně ověřují. Mezi mrtvımi a zraněnımi při požáru není nikdo z pracovníků. Kouře se nadıchal jeden z policistů.

Ředitel Městské správy sociálních služeb Vejprty Viktor Koláček sdělil pro Lidovky.cz, že oheň je již pod kontrolou. Na místě v době požáru fungoval kamerovı systém, kterı ale dle ředitelovıch slov příčinnu požáru nezachytil. „Na místě nedocházelo k žádnému pohybu,“ sdělil Koláček.

„Požár v domově byl na operační středisko nahlášen ve 4:49, už se ho podařilo lokalizovat a dál se nešíří,“ doplnil operační důstojník. Podle aktuálních informací požár dohašují.

Záchranná služba vyhlásila mimořádnou událost. Kvůli nepřízni počasí nemohl vzlétnout vrtulník. Na místo přijelo sedm zdravotnickıch posádek včetně dvou německıch. Pomáhají také zdravotníci z Karlovarského kraje.

Požár ve Vejprtech s osmi oběťmi je druhı nejtragičtější od roku 1990. Nejhorší byl požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců.