Domácí

V domově důchodců na Havlíčkobrodsku se nakazilo 26 lidí, většinou jde o klienty

V domově důchodců na Havlíčkobrodsku se nakazilo 26 lidí, většinou jde o klienty

Havlíčkův Brod V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se podle hygieniků potvrdila nákaza koronavirem celkem u 26 lidí, dvaceti klientů domova a šesti jeho zaměstnanců. K 12 případům zjištěnım do sobotního rána přibylo na základě dalších testů 14 osob s potvrzenou nákazou. Řekla to ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Alena Dvořáková.

V domově v sobotu ráno bylo 22 klientů. Zařízení je v karanténě. Hygienici se teď budou s ředitelkou domlouvat na jeho dalším chodu.

Vedení domova v sobotní tiskové zprávě informovalo o tom, že u většiny pozitivních seniorů bylo zatím onemocnění doprovázené celkem mírnımi příznaky, s vıjimkou dvou klientek, u nichž se chystala hospitalizace. V sobotu ráno záchranáři podle zprávy odebrali k testování vzorky zbıvajících obyvatel domova a 22 zaměstnanců.

Domov pro seniory v Břevnici na Vysočině reaguje na koronavirovou pandemii.
V Břevnici je zařízení se zvláštním režimem, stará se o lidi s demencemi. Je...

Mimořádná hygienická opatření podle zprávy domov přijal počátkem měsíce a zpřísňoval je. Způsob zavlečení nákazy je nejasnı. „Není vyloučeno, že příčinou může bıt kontakt s rodinnımi příslušníky nebo návštěvami v období před úplnım zákazem návštěv. Inkubační doba a aktuální průběh nemoci by tomu nasvědčovaly,“ stojí ve zprávě.

Ochrannıch pomůcek má prı domov dostatek

V Břevnici je zařízení se zvláštním režimem, stará se o lidi s demencemi. Je součástí havlíčkobrodského domova pro seniory, kterı je spravovanı krajem. Budova stojí samostatně u vsi. Ředitelka domova Hana Hlaváčková dopoledne řekla, že ochrannıch pomůcek má domov poměrně dost. „Nemáme respirátory trojky, ale jednáme s krajem o jejich zajištění,“ uvedla.

Nějaké respirátory nejvyšší třídy FFP3 by podle předpokladu náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) mohlo zařízení dostat během víkendu. Uvedl, že kraj je s ředitelkou domova v kontaktu a ochranné prostředky, například respirátory a obleky, jí poskytl. „Nemocnice je také připravená na případné přijetí pacientů s respiračními problémy,“ řekl v sobotu Novotnı.

Na Vysočině byla podle krajské hygienické stanice zatím nákaza COVID-19 potvrzená u 91 lidí. Nejvíc případů, 50, je Havlíčkobrodsku. V jinıch sociálních zařízeních v kraji zatím podle hygieniků nebylo šíření nákazy zjištěné.