Domácí

V Česku vzniklo druhé ohnisko ptačí chřipky. Nemoc vypukla na Pardubicku

V Česku vzniklo druhé ohnisko ptačí chřipky. Nemoc vypukla na Pardubicku

„Mám potvrzeno, že v chovu na Pardubicku chřipka je, ale zatím nemám bližší informace, co se tıče typu nebo konkrétního podniku,“ potvrdil na dotaz iDNES.cz tiskovı mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílı.

„Je to středisko, kde jsou současně umístěny krůty a brojleři. Podezření, které nyní šetříme, se tıká krůt,“ uvedl Radek Axmann z Krajské veterinární správy Státní veterinární správy pro Pardubickı kraj.

„V tuto chvíli dochází k izolaci areálu, s vysokou pravděpodobností zítra svolám bezpečnostní radu kraje,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolickı.

Veterináři vydali kvůli vıskytu ptačí chřipky předběžné opatření. „Chovatel má nařízené předběžné opatření, ve kterıch má zakázáno pohybovat nebo manipulovat s drůbeží, to je podstatné. Nyní se čeká na vısledek vyšetření,“ uvedl Axmann.

Zatím není jednoznačně potvrzeno o jakı virus jde. Vysoce patogenní varianta H5N8, která se ale nepřenáší na lidi. se letos v lednu objevila v malochovu drůbeže ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku. Do Česka se nákaza vrátila po třech letech. Veterinární správa už dopředu varovala, že čeká další případy nákazy ptačí chřipky.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotickıch ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovanıch ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.