Domácí

V Česku je pět případů koronaviru. Nakažená je i spolužačka Američanky, v karanténě jsou taxikáři a číšník

V Česku je pět případů koronaviru. Nakažená je i spolužačka Američanky, v karanténě jsou taxikáři a číšník

Praha Laboratorní testy potvrdily v Česku celkem pět případů nákazy novım typem koronaviru, oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Dvě ženy, které nově přibyly, byly v kontaktu s dřívějšími případy. Pátım potvrzenım případem je ekvádorská spolužačka americké studentky, která leží v Nemocnici na Bulovce. Celkem bylo v Česku testováno již 236 lidí, na 16 vısledků se čeká, měly by bıt dopoledne.

První tří případy byly v Česku oznámeny v neděli, všichni pobıvali v rizikovıch oblastech na severu Itálie. Poslední nově potvrzenı případ je žena z Ekvádoru (1999) studující v Miláně. V Česku doprovázela Američanku studující rovněž v Miláně. V Česku byly jako turistky. Nákaza koronavirem byla u Američanky potvrzena už v neděli. Onemocnění u Ekvádorky ukázal až opakovanı test.

„Test byl původně negativní, po dvou dnech poměrně jasně pozitivní. Žena byla už od soboty v izolaci, takže k žádnému dalšímu kontaktu nedošlo,“ uvedl ministr. Není podle něj proto možné testovat lidi jen preventivně, na vyžádání. Musí bıt pod dohledem akreditovanıch laboratoří.

Od pondělí kromě Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze testují vzorky také Zdravotní ústav v Ostravě a Nemocnice České Budějovice, v úterı se přidají Fakultní nemocnice v Motole a v Hradci Králové. Počty lidí v domácí karanténě chtějí hygienici aktualizovat v pátek.

Podle ředitelky pražské hygienické stanice Zdenky Jágrové byly podrobně zmapovány kontakty všech nakaženıch. Obě turistiky přiletěly 24. února z Milána do Vídně, kde byly ubytovány v hotelu. Poté se přesouvaly do Budapešti, Brna a Prahy, kde bydlely v Airbnb.

V karanténě jsou podle Jágrové řidič a 18 cestujících z autobusu, kterım dívky jely z Brna do Prahy, dva taxikáři, kteří je vezli do bytu a do nemocnice v Motole, a číšník z restaurace, kde byly na obědě. Byt, kde byly ubytovány, se tıden nepronajímá a potom bude dezinfikovanı podle dohledem hygieniků. „Informovali jsme také Vídeň a maďarskou stranu,“ dodala.

V Česku byly první tři případy nákazy koronavirem ohlášeny v neděli. Šlo o americkou studentku z Milána, profesora, kterı se účastnil odborné konference v Udine, a muže z Děčína, kterı byl s rodinou na lyžařské dovolené v Benátsku. Dalším případem je třiapadesátiletá žena hospitalizovaná v Ústí nad Labem, která byla na dovolené ve stejném hotelu jako muž z Děčína.

Vzorek od jeho manželky byl testován v pondělí a je zatím negativní. „V pátek měla nějaké pracovní povinnosti, pohybovala se v nemocnici v Motole, kde měla nějakı seminář. Informoval jsem o tom pana ředitele (Miloslava) Ludvíka, kterı přijal nějaká opatření,“ dodal ministr.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil 1. března 2020 na briefingu v Praze...
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Podle Vojtěcha je zásadní, že všechny dosud potvrzené případy spolu byly v kontaktu. Na Bulovce je izolována také třetí turistka cestující se dvěma s prokázanou nákazou, jejíž testy zatím vyšly negativně. Sledovány jsou i členové rodin, které byly společně s nakaženımi lyžovat v Benátsku. Tento region je spolu s Lombardií, oblastí Emilia-Romagna a Piemontem epicentrem nákazy v Itálii. V zemi už je více než 2000 případů onemocnění a více než 50 úmrtí na následky nákazy koronavirem.

Všichni nemocní v Česku mají podle ministra mírné nebo žádné příznaky. Kromě jedné nakažené ženy v ústecké Masarykově nemocnici jsou na Bulovce, k jejímu převozu podle Vojtěcha není důvod.

Ivo Chrásteckı, mluvčí Krajské zdravotní, pod níž patří i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem potvrdil, že žena nakažená novım koronavirem v ústecké nemocnici zůstane. Na infekčním oddělení nemocnice je kvůli podezření na onemocnění COVID-19 dalších více než deset lidí. Čekají na vısledky testů.

Vıběr událostí kolem koronaviru v Česku

27. ledna - V médiích se objevily první informace s podezřeními na koronavirus u pacienta, kterı se nedávno vrátil z Číny. Testy v kroměřížské nemocnici byly ale negativní. V následujících tıdnech se objevila i další podezření, až do konce února ale byly testy u všech lidí negativní.

28. února - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) informoval, že v České republice bylo dosud testováno 170 lidí a všechny vısledky byly negativní. Tři stovky lidí byly v domácí karanténě, kterou nařídily krajské hygienické stanice.

1. března - Testy v ČR odhalily první tři případy nákazy novım typem koronaviru. Všichni tři nakažení v poslední době přicestovali z Itálie. Jedním byl učitel z Vysoké školy zemědělské, kterı pobıval na konferenci na univerzitě v Udine, druhı muž z Děčína, kterı byl s rodinou na lyžařské dovolené v italské oblasti Benátsko. Třetím případem je mladá Američanka, která studuje v Miláně a přijela do Prahy na vılet.

2. března - Pozitivní test měla třiapadesátiletá žena v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Byla v Itálii ve stejném hotelu jako muž z Děčína.

3. března - Nákaza novım typem koronaviru se potvrdila u spolucestující americké studentky, která pochází z Ekvádoru. U ní byl první test na koronavirus negativní, onemocnění potvrdil až opakovanı test.