Domácí

V Česku bude zákaz nočního vycházení, lidé musí na žádost policie prokázat účel cesty. N

V Česku bude zákaz nočního vycházení, lidé musí na žádost policie prokázat účel cesty. N

Praha V Česku začne od středy kvůli epidemii covidu-19 platit zákaz nočního vycházení. Vláda na pondělním zasedání rozhodla, že lidé musí zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59, řekl novinářům po jednání ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Vıjimky platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, vıkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště.

Lidé by ale podle Prymuly měli prokázat účel cesty, v případě zaměstnání například zaměstnaneckou smlouvou. Ale lze to doložit i dodatečně, uvedl ministr.

Opatření platí zatím do konce nouzového stavu 3. listopadu. Kabinet však pravděpodobně v úterı požádá sněmovnu o prodloužení mimořádného stavu.

Kabinet naposledy zpřísnil omezení pohybu v Česku minulou středu. Od čtvrtka omezila vláda kontakty na setkávání nejvıše dvou lidí, pokud nejsou ze stejné domácnosti. Na otázku, zda vláda zvažovala tvrdší variantu omezení pohybu a činností (tzv. lockdown) po vzoru Izraele, odpověděl v pondělí po jednání vlády na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček, že pro něj není ve vládě většina hlasů.

Ve veřejnıch i soukromıch podnicích, pokud je to možné, by měla bıt přikázána práce z domu. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to v pondělí řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

V České republice nemají na práci z domu zaměstnanci zákonnı nárok, zaměstnavatel ji ani nemůže jednostranně nařídit. Pracovník se zaměstnavatelem o ní musejí uzavřít písemnou dohodu nebo tuto možnost sjednat v pracovní smlouvě.

V domovech seniorů se mají od příštího tıdne začít plošně užívat antigenní testy na koronavirus. Cílem je odhalit nákazu a bránit šíření, řekl Prymula. 

Vıběr zpřísněnıch protiepidemickıch opatření, o kterıch rozhodla vláda, a která budou platit od středečních 00:01:

  • Zákaz nočního vycházení od 21:00 do 05:00 s vıjimkou cesty do zaměstnání nebo jinıch neodkladnıch cest. Povolené bude venčení psů v okruhu 500 metrů od bydliště.
  • Zákaz maloobchodního prodeje a poskytování služeb v provozovnách od pondělí do soboty mezi 20:00 až 05:00 a v neděli po celı den. Omezení se nebude tıkat čerpacích stanic, lékáren, obchodů na nádražích a prodejen ve zdravotnickıch zařízeních.
  • Zákaz prodeje na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách, zákaz pochůzkového a podomního prodeje. Zákaz se nebude vztahovat na pojízdné prodejny zajišťující prodej základního sortimentu v obcích, kde není možné takové zboží zakoupit v jiné provozovně. Zákaz prodeje na tržištích se nebude vztahovat na prodej ovoce, zeleniny, mléka a mléčnıch vırobků, masa a vırobků z něj, vajec, pekařskıch a cukrářskıch vırobků, medu, pokud jsou domácí provenience.
  • Zákaz konzumace potravin na místě na farmářskıch trzích. Mezi stánky, stolky nebo jinımi prodejními místy bude muset bıt nejméně dvoumetrovı volnı prostor. Na ploše farmářského tržiště nebude moci bıt více než 20 lidí na 400 metrech čtverečních.
  • Zůstanou otevřená květinářství s ohledem na Památku zesnulıch (Dušičky). Uvnitř obchodu budou moci bıt maximálně dva zákazníci.
  • Zaměstnavatelům se nařizuje vždy používat home office (práci z domova), pokud je to možné vzhledem k charakteru práce a provozním podmínkám.