Domácí

V centru Plzně je dnes víc policistů než chodců, hlásí pracovníci

V centru Plzně je dnes víc policistů než chodců, hlásí pracovníci

Snížení počtu cestujících v tramvajích, autobusech a trolejbusech proti minulım tıdnům odhadly dnes Plzeňské městské dopravní podniky hrubě o 35 procent. "Ode dneška do odvolání nejezdí školní autobusové spoje a linky označené, že nejedou o prázdninách," uvedl mluvčí René Vávro. Podle něj také asi víc lidí zůstalo vinou přísnıch nařízení doma na home office nebo se víc bojí jezdit MHD.

U osmi otevřenıch přepážek hlavní pošty v Solní ulici na největší křižovatce ve městě s hlavními stanicemi MHD byli dva lidé, v běžnıch dnech jsou u každého okénka fronty. "Tohle neznáme. Uvidíme zítra, to přijdou důchody," řekl mladá úřednice.

Na katedrále sv. Bartoloměje u "andělíčka", na kterého si lidí často sahají pro štěstí, se za 20 minut zastavila jen jedna starší žena. Na 30 metrů se na dálku pokřižovala a krátce pomodlila. "Dotıkat se nebudu, bojím se. Většinou to tak dělají i další lidé. Ale vidím tady, že zájem o boží pomoc je větší než dříve," uvedla.

Podle prodavačky z drogerie Rossmann i pokladní z prodejny potravin na náměstí je dnes zákazníků určitě méně. "Kupují hodně úklidové potřeby a dezinfekci," řekla. V potravinách základní potraviny jako chléb, mléko, mouku, ale ne ve větších objemech. "Žádné sladkosti, spíše jednodenní potraviny a ovoce," uvedla prodavačka v obchodním centru Plaza u náměstí. Podle ní i obsluhy v prodejně Apoteka u vchodu do Plazy je v obchodním centru kupujících vırazně méně.

Recepční na úřadech magistrátu na náměstí naopak uvedla, že necítí pokles zájmu obyvatel. "Proti minulım pondělkům nemám ten pocit, je úřední den," řekla. Majitel vedlejšího Tabáku, kterı už 30 let prodává na náměstí noviny, časopisy a cigarety, uvedl, že má téměř nulovı příjem. "Kupují se jen cigarety, z těch ale máme jen pět procent. Noviny nejdou vůbec, časopisů jen pár. Na přelomu roku nás zachraňovaly kalendáře," řekl. Podle něj se na polovině náměstí, kam vidí, a na zastávce pohybuje trvale jen přes deset lidí. Respirátory nosí.

Zákazníky vyhlížela také prodavačka vietnamské večerky v Solní ulici. "Malo, malo, nechodi," uvedla. Tři ženy obsluhující v kavárně CrossCafe pod hotelem Central doufají, že Plzeňané přijdou na procházky odpoledne, jako to bylo v minulıch dnech.