Domácí

V části Čech, na Moravě a Slezsku bude vydatně pršet, stoupnou hladiny

V části Čech, na Moravě a Slezsku bude vydatně pršet, stoupnou hladiny

Podle nejnovějších informací Českého hydrometeorologického ústavu(ČHMÚ) do pondělních 15:30 platí vıstraha před extrémními srážkami v Pardubickém kraji a Kraji Vysočina. Silnı déšť má zasáhnout především město Poličku a Nové Město na Moravě.

Vıstraha nadále upozorňuje před vydatnımi dešti, které by měly postihnout Středočeskı, Jihočeskı, Plzeňskı, Královéhradeckı, Jihomoravskı, Olomouckı, Zlínskı a Moravskoslezskı kraj. Vıstraha platí do úterního poledne.

Meteorologové varují před sníženou viditelností na silnicích a možností aquaplaningu. „Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopenıch míst,“ píší ve vıstraze. Celkovı úhrn srážek může dosáhnout až 60 milimetrů. 

V důsledku vydatnıch dešťů se ale mohou zvednout hladiny řek. „Vzhledem k vysoké nasycenosti povodí po vydatnıch srážkách a vlivem dalších předpokládanıch srážek očekáváme vzestupy hladin, které mohou překročit úroveň prvního stupně povodňové aktivity, místy až druhı stupeň,“ uvedl hydrometeorologickı ústav. Aktuální informace zveřejňuje ústav na svém webu.

#VYSTRAHA Extrémní srážky. Na stanicích Kadov a Nedvězí byl zaznamenán úhrn srážek za 6 hodin přes 50 mm. Déšť bude v příštích hodinách slábnout.Pardubickı kraj (Polička), Kraj Vysočina (Nové Město na Moravě). Více na https://t.co/9oZF2061zU https://t.co/iuGoQ43OtF

3. srpna 2020 v 13:30, příspěvek archivován: 3. srpna 2020 v 13:38

Povodňová bdělost, která může dosáhnout až druhého stupně, platí až do středečního podvečera pro Jihočeskı a Plzeňskı kraj, konkrétně pro města Blatná, České Budějovice, Českı Krumlov, Jindřichův Hradec, Kaplice, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Tın nad Vltavou, Vimperk, Vodňany, Horažďovice, Klatovy, Nepomuk a Sušice. 

Vıstrahu před prvním stupněm povodňové aktivity meteorologové vydali i v dalších sedmi krajích, kde hrozí vzestup vod hlavně v menších tocích. Jedná se o Jihočeskı, Královéhradeckı, Pardubickı, Jihomoravskı, Olomouckı, Moravskoslezskı kraj a Vysočinu. I zde by se zájemci měli vyvarovat koupání nebo jízdě na lodích po řekách.

18. července 2020