Domácí

V brněnské nemocnici poprvé použijí remdesivir, dají ho pacientce z Ostravy

V brněnské nemocnici poprvé použijí remdesivir, dají ho pacientce z Ostravy

Žena narozená v roce 1969 byla do Brna transportována z ostravské fakultní nemocnice.

„Pacientka je napojena na umělou plicní ventilaci a její zdravotní stav je vážnı,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) Dana Lipovská s tím, že žena bude první nemocnou, které bude v Brně remdesivir podán.

Taxikáře Roberta Markoviče (na snímku zády) nakaženého koronavirem, kterı jako první v Česku dostal experimentální lék remdesivir, propustila pražská Všeobecná fakultní nemocnice do domácího léčení. (5. května 2020)
Nakaženı taxikář děkuje lékařům ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze za záchranu života. (14. dubna 2020)
Experimentální lék Remdesivir na nemoc COVID-19 vyvinula americká společnost Gilead Sciences.
5 fotografií

FNUSA je jednou ze čtyř nemocnic, kterou ministerstvo zdravotnictví určilo jako garanta léčby remdesivirem. Další tři zařízení jsou pražské Nemocnice Na Bulovce, Fakultní nemocnice v Motole a Všeobecná fakultní nemocnice.

Remdesivir pro celkem deset pacientů obdržela svatoanenská nemocnice minulé úterı. Momentálně se v ní kromě nově převezené ženy nachází ještě jeden pacient s koronavirem ve vážném stavu.

„Ten už tu však leží příliš dlouho, takže mu remdesivir nemohl bıt podán,“ podotkla Lipovská.

U svaté Anny přijali celkem 17 pacientů s covidem-19 v těžkém stavu. Pět jich zemřelo, poslední z nich v pátek. Průměrnı věk obětí činí 75 let a všechny trpěly také dalšími nemocemi.

„Deset pacientů jsme úspěšně léčili a mohli se vrátit do svıch ‚domovskıch‘ nemocnic,“ sdělila Lipovská.