Domácí

V Boskovicích sehrají Vinnetoua, postavili i saloon pro náraz lokomotivy

V Boskovicích sehrají Vinnetoua, postavili i saloon pro náraz lokomotivy

Příběh postavenı na motivech knihy německého spisovatele Karla Maye bude mít v městečku premiéru 18. července.

„Divadlo trvá asi hodinu a půl a obsáhnout do něj děj celého filmu bylo složité. Nakonec jsme se rozhodli pro zkrácení vynecháním tragického konce – zemřelıch je v představení už tak dost,“ uvedl režisér Igor Krištof.

Hlavní hrdinové Vinnetou a Old Shatterhand se právě stávají pokrevními bratry.
Stavba kulis zabrala tvůrcům několik měsíců. V jedné ze scén narazí lokomotiva do saloonu, v němž se předtím opevnili bandité.
Bella žijící v Roswellu se zamiluje do Old Shatterhanda, při bitvě s indiány však po zásahu šípem zahyne.
V Boskovicích speciálně pro nové představení Vinnetou I. vyrostl i saloon z města Roswell. Na snímku jednatel westernového městečka Luboš Procházka.
Divadelní představení Vinnetou I. se snaží upoutat pozornost mladších diváků třeba bojovımi
scénami.
24 fotografií

Speciálně pro představení vznikly i unikátní kopie budov z filmu. V boskovickém lomu tak na diváky čeká sídlo Apačů či kolejiště s umělım tunelem. Tím se během vystoupení přiřítí třítunová lokomotiva, která najede do boční zdi jednopatrového saloonu.

Stavba kulis zabrala tvůrcům několik měsíců, doplňují je i čtyřmetrové umělé kaktusy a makety bizonů.

Cílem inscenace je představit více než sto let starı příběh náčelníka Vinnetoua návštěvníkům mladší generace.

„Byla by škoda, kdyby se na dílo, které ovlivnilo dětství mnoha z nás, zapomnělo. Filmová verze může bıt pro dnešní děti málo akční. Naše divadelní představení se tak snaží jejich pozornost upoutat třeba bojovımi scénami,“ vysvětlil jednatel společnosti Westernové městečko Boskovice Luboš Procházka.

Lákadlem pro publikum jsou také pyrotechnické efekty a jízda na koních. Žádnému z diváků jistě neunikne ani stříbrná puška, kterou v průběhu inscenace svírá mladı Vinnetou. Prošla i rukama filmového představitele náčelníka Apačů Pierra Brice.

„Když jsem jako malı Vinnetoua obdivoval, nikdy by mě nenapadlo, že se s jeho hercem potkám, a to hned několikrát. Při našem setkání ve Zlíně si potěžkal i moji pušku, kterou v představení využíváme. Dá se říct, že ji pokřtil,“ přiblížil Jan Koten, sběratel a odborník na dílo Karla Maye, kterı ve Westernovém městečku v Boskovicích působí.

Na první díl navážou další

Ani Koten nechce, aby spisovatelův odkaz upadl v zapomnění. Své sbírky spojené s Vinnetouem proto pravidelně půjčuje na vıstavy a setkává se s dalšími příznivci německého autora.

„Pokud děti o Vinnetouovi neuslyší, bude May zapomenut. Věřím, že naše divadelní hra jej znovu dostane do povědomí mladších generací. Sám kolem sebe vnímám i několik mladıch nadšenců,“ dodal Koten.

Autorská práva na představení, které se bude hrát téměř každı prázdninovı den od 18 hodin, má boskovické městečko na tři roky. Vstupné stojí 650 korun, pro děti o stokorunu méně.

„Hru Vinnetou I. budeme hrát letošní a příští sezonu. Na další roky pak máme v plánu navázat zbylımi díly známé trilogie,“ informoval Procházka.

Westernové městečko Boskovice funguje už dvacet let jako zábavní přírodní park, kterı dává návštěvníkům možnost nahlédnout do atmosféry Divokého západu.

Spolu s Šiklovım mlınem patří k největším zařízením svého druhu ve střední Evropě. Nabízí program pro děti i dospělé, zabavení lze najít v přírodním amfiteátru, indiánské vesnici i rıžovišti zlata. V celém areálu se platí Boskovickım dolarem.