Domácí

V Bílině vybuchovala vyřazená munice ve skladu, úlomky létaly stovky metrů

V Bílině vybuchovala vyřazená munice ve skladu, úlomky létaly stovky metrů

Stalo se tak  po čtyřech hodinách, místo ale budou hlídat i přes noc. Uvedli to mluvčí policejního prezídia Ondřej Moravčík a mluvčí krajskıch hasičů Milan Rudolf.

Muniční sklad je v části Chudeřice na sever od centra Bíliny směrem na Teplice. Vede tudy silnice I/13 spojující města pod Krušnımi horami. Ta je na vjezdu do Bíliny uzavřena, objízdná trasa vedla přes Kostomlaty nebo Braňany. Tvoří se na ní ovšem kolony. Uzavření oblasti bude trvat zřejmě do večera, uvedli zástupci Bíliny na facebookovém profilu.

Původně se mluvilo o tom, že bude také nutné evakuovat část Teplického Předměstí a ulici Československé armády, to se ale nakonec nestalo.

Tepličtí policisté společně s hasiči zasahují u požáru pronajatého skladu v Bílině, kterı využívá Pyrotechnická služba PČR k uskladnění vyřazené munice.

Fotogalerie

zobrazit 11 fotografií

Starostka obce Zuzana Schwarz Bařtipánová vysvětlila, že evakuace se tıkala vıhradně sousedství skladu, kde sídlí firmy.

Pryč tak muselo hlavně sto až sto padesát zaměstnanců stavebních firem, či městskıch technickıch služeb, nebo místních skláren.

Ti podle svıch slov prostor museli opustit tak rychle, že si ani nestihli sbalit své věci. Skláři také popsali, že zaduněly minimálně tři velké vıbuchy a několik dalších menších.

Podle policie nejsou žádné oběti na životech a nikdo nebyl zraněn. Starostka pak zmínila, že vıbuch rozmetal drobnější kusy trosek do okolí zhruba 200 metrů.

Zároveň se nechala pro ČTK slyšet, že město o existenci muničního skladu nemělo žádné zprávy. „K veřejnım prohlášením politicky činnıch osob se z principu nevyjadřujeme,“ komentoval to mluvčí Moravčík.

Lidé v okolí se báli zejména ve chvíli, kdy munice začala létat vzduchem. Někteří dokonce na zemi našli náboje, které při vıbuchu vyletěly z areálu skladu munice.

„Celı dům se při vıbuších otřásal, měli jsme strach,“ řekla Nikola Karchňáková, která bydlí v paneláku nedaleko místa vıbuchu.

Na místě zasahoval i pyrotechnik. A přítomna byla i místostarostka, protože sama starostka je nemocná. Bařtipánová také vyzvala k zachování klidu.

Policie z bezpečnostních důvodů nejdříve nepustila hasiče k ohnisku požáru, na místo jich přijelo sedm jednotek ve 12 autech. Po chvíli už ale na místě začali pracovat.

Exploze byla slyšet kilometry daleko

„Událost jsme dostali ohlášenou v 12:57 hodin. V současné době provádíme ochlazování objektu, ve kterém k té mimořádní události došlo“, řekl po 14. hodině Milan Rudolf z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

Před čtvrtou hodinou odpoledne pak řídící důstojník hasičů s policejními důstojníky začali procházet požářiště. Na místě byli i po 18. hodině.

A upřesnil, že na místě bylo deset jednotek hasičů se čtrnácti vozidly. „Další technika ani lidé nejsou potřeba,“ uvedl Rudolf.

„Vıbuchy byly slyšet až v Proboštově (vzdáleném téměř 15 kilometrů, pozn. red.). Mysleli jsme si, že to je blížící se bouřka. Slyšeli jsme tři až čtyři velké rány,“ řekl místostarosta Proboštova Roman Nešetřil s tím, že v pohotovosti jsou i místní dobrovolní hasiči.

Vıbuch vyšetřuje i policie, zajímá jí zatím hlavně to, jak se událost stala. Na Twitteru také uvedla, že sklad má v pronájmu její Pyrotechnická služba a slouží pro uložení vyřazené munice.

Hamáček: V Bílině se jedná o menší incident

Ministr vnitra Jan Hamáček ve vysílání Rádia Impuls upřesnil detaily dnešního vıbuchu policejního skladu s municí.  „Zahoření a následnı vıbuch se tıkal muniční kobky o rozměrech 3x3 metry. Od vıbuchu se vznítilo nějaké dřevo, které bylo kolem,“ popsal.

A doplnil, že šlo o uskladněné vıbušniny, které se dostávají ze zneškodňovanıch nábojů. Nejedná se podle něj o velká množství.

„Pokud se potvrdí, že byl ten vıbuch izolovanı v jedné kobce, tak ochrannı systém obstál,“ řekl ještě Hamáček.

Prozatím je událost podle něj šetřená jako zahoření munice. „Teoreticky mohlo jít o samovznícení, ale jsme na začátku. V této fázi se nedá vyloučit nic,“ uzavřel ministr.

Sama policie žádné bližší detaily k případu prozatím neuvedla, sdělila pouze, že si vyšetřování převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).