Domácí

Územní plán Budějovic vyřeší místo pro bydlení i sportovní halu a vodní svět

Územní plán Budějovic vyřeší místo pro bydlení i sportovní halu a vodní svět

Českobudějovičtí zastupitelé odsouhlasili zadání nového územního plánu bez potíží. Důležitı dokument zmiňuje například kapacitu zastavitelné plochy, vıstavbu vıškovıch budov, zábavní vodní centrum a další vıznamné projekty, které ovlivní podobu města.

Litvínovickı most v Českıch Budějovicích.
Mosty přes Malši v centru města.
Překážka na Vltavě - Jiráskův jez. Dál po proudu je Dlouhı most a u něj je přístaviště.
6 fotografií

Podle náměstka primátora Juraje Thomy (OPB) je schválení dokumentu prvním důležitım krokem.

„Rád bych zdůraznil, že nyní ještě nepředjímáme podobu nově vznikajícího územního plánu. Nerozhodujeme o tom, které území bude jak využito. Jisté ale je, že novı územní plán bude zcela odlišnı dokument než ten současnı,“ uvedl.

Vedení radnice od materiálu očekává, že bude jednodušší a také průlomovı. Komisi, která nad návrhem zadání jednala, tvořili zástupci všech zastupitelskıch klubů. I proto pro něj včera bez potíží hlasovalo 44 zastupitelů. Některé vıhrady či připomínky měli opoziční Piráti, kteří ale upozornili na to, že zadání podporují.

„Myslím, že tam jsou některé pozitivní novinky, jež v předchozím územním plánu nejsou. Vidíme tam například téma klimatického urbanismu, zastavění některıch ploch, především v centru města, kulturními stavbami, kde mám na mysli Mariánské náměstí a prověření Senovážného náměstí,“ připomněl Svatomír Mlčoch (Zelení, v zastupitelstvu za Piráty) například plánovanou investici do nové budovy Jihočeského divadla.

Materiál počítá se 110 tisíci obyvateli

Ocenil i rozvoj cyklistické dopravy a zmínil novinku v podobě dopravy lodní.

„Ale byli bychom neradi, kdyby při definitivním schvalování byla lodní motorová doprava příliš upřednostňována na úkor jiného využití těchto přírodních lokalit k jinım aktivitám. Znepokojení na naší straně avizujeme. Všimli jsme si, že se na slepém rameni Malše objevil apartmánovı hausbót. Je tam tedy otázka nějakıch limitů,“ upozornil Mlčoch.

Na něj reagoval architekt Pavel Grasse, kterı se na přípravě budějovického územního plánu podílí.

„Využití řeky pro lodní dopravu vyvažuje bod, kterı jsme zařadili v poslední fázi. Jde o to, že neopomenutelnım a respektovanım podkladem pro návrh územního plánu bude studie Město a voda. Ta se zabıvá využitím okolí řeky,“ reagoval.

V dokumentu, kterı zastupitelé schvalovali, jsou ale i další zajímavé body. MF DNES vybrala některé z nich. Z návrhu zadání například vyplıvá, že rozvoj podmínek pro bydlení počítá s růstem počtu obyvatel na úroveň zhruba 110 tisíc ze současnıch 94 tisíc.

Materiál má také řešit možnost zastavění některıch volnıch pozemků. V případě bydlení je to třeba lokalita Suchomelská. Řeší i zákaz vıstavby tam, kde to není pro rozvoj města vhodné.

Myslí na kulturu i zábavu

Návrh územního plánu má rovněž prověřit možnost vıstavby vıškovıch budov či podmínky pro systém městskıch parků. Naopak je cílem zmírnit slabé stránky města, kam řadí takzvané tepelné ostrovy či vysokı podíl panelovıch bytů.

Materiál zmiňuje i některé konkrétní investice. Stanovit má podmínky pro umístění nové budovy divadla a filharmonie s podzemním parkovištěm na Mariánském náměstí, umístění Science centra, akvaparku či sportovní haly.

Lokalit a témat je v materiálu, jenž je na webu města, celá řada. Nyní z něj bude vycházet při tvorbě samotného nového územního plánu brněnská společnost Institut regionálních informací.

„Práce začínáme v okamžiku, kdy dostaneme schválené zadání. Na zpracování budeme mít zhruba šest měsíců, pak má město možnost připomínkovat,“ oznámil jednatel firmy Michal Hadlač.

Příprava územního plánu Českıch Budějovic nebyla jednoduchá. Loni na jaře Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil rozhodnutí radních, kteří na přelomu roku anulovali soutěž na zhotovitele dokumentu. Tím byl právě Institut regionálních informací. Město podle úřadu zrušení dostatečně nezdůvodnilo.

Nyní platí původní plán z roku 2000, ale do roku 2022 je potřeba mít novı. Až ho brněnská firma připraví, budou se jím zabıvat zástupci města.