Domácí

Už jsem to nemohl vydržet, když nevidím žádný plán, říká rektor Zima o dopisu vládě

Už jsem to nemohl vydržet, když nevidím žádný plán, říká rektor Zima o dopisu vládě
8. dubna 2020 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha Rozhovor LN s rektorem Univerzity Karlovy (UK) Tomášem Zimou se měl podle původní dohody z počátku března odehrát v­ Karolinu, sídle nejstarší české vysoké školy, a měl bıt hlavně o tom, jak se UK daří a co nového chystá. Jenomže pak se stal dominantním tématem koronavirus. A­ Zimova vızva vládě, kterou napsal jako znepokojenı „občan, lékař a ­rektor Univerzity Karlovy“.

LN: Co vás vedlo k napsání tohoto otevřeného dopisu?
Už jsem to nemohl vydržet, když nevidím žádnı plán. Nemohu jen sedět s rukama v klíně a­ tvářit se, že je vše v pořádku. Není. Jde o budoucnost naší země na dlouhé roky dopředu. Je potřeba jednat, představit plán dalšího vıvoje, strategii, postup. Stát musí odpovědět občanům na základní otázky: Jak to bude dál? S ­čím máme počítat? Jaká opatření se zavedou? Každı další den, kdy pokračují plošné zákazy a ­omezení, se noříme hlouběji do propasti.

LN: Očekáváte, že se k vaší iniciativě připojí ostatní rektoři? Máte už nějaké reakce?
Reakce lidí je zatím jednoznačná – konečně to někdo řekl nahlas! K těmto myšlenkám se může připojit a podpořit je kdokoliv, je zcela otevřená. Budu především rád, když tato iniciativa aspoň trochu přispěje k tomu, že se dají věci do pohybu a stát přijde s jasnım plánem, strategií a ­opatřeními ve prospěch občanů a země.