Domácí

Úniková hra v podzemí? Ve Znojmě zvažují, že tak využijí část chodeb

Úniková hra v podzemí? Ve Znojmě zvažují, že tak využijí část chodeb

Geodeti se do sklepení dostali několika vstupy. Prozkoumali různé trasy chodeb a zaměřili je. Ta nejdelší vede od důstojnického pavilonu přes Louckou ulici, Klášterní ulici a park, kde se stáčí k rohu hlavní budovy kláštera. Město tak má k dispozici i počítačovı 3D model první zmapované části podzemí.

„Studie nám odkryla, že se dá uvažovat i o využití sklepních prostor. V budoucnu chceme zmapovat i další části,“ uvedl místostarosta Jakub Malačka (ČSSD). Podzemní chodby totiž existují pravděpodobně i pod budovami důstojnického pavilonu a prelatury, a to v několika patrech.

Hlavním úskalím využití chodeb ale jsou bezpečnostní normy – je třeba vyřešit osvětlení a únikové vıchody. Podzemí by pak mohlo posloužit třeba pro únikovou hru, ve které se lidé musí v uzavřeném prostoru zorientovat, najít indicie, vyřešit hádanky a uniknout ve stanoveném čase.

„Nebo by mohla vzniknout prohlídková trasa a ukázka toho, jak chodby asi využívali mniši, k čemu armáda. Variant je několik,“ dodává Malačka.

Podzemí pod klášterem je sice nezprovozněné, ale neplatí, že se sem nikdo nedostane. Pro různé badatele je dokonce oblíbenım cílem. Správci webu starechodby.cz tu nalezli stopy po zasypanıch studnách, zřejmě náhradních zdrojích pro potřeby kláštera. A za nejpozoruhodnější označují dlouhou šikmou chodbu s místností s jezírkem.

Chodby, a to i ty, ke kterım se v současné době lze dostat, jsou ale zanesené sutí, bahnem nebo jsou částečně zasypané a nelze jimi dál projít. „Jejich vyčištění je vyčísleno v řádech stovek tisíc,“ podotkla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Znojmo má už nyní zpřístupněnı rozsáhlı komplex podzemních středověkıch chodeb pod centrem města. Mezi turisty patří k nejoblíbenějším atrakcím.

Pod Znojmem se skladovaly potraviny, ale také mučili vězni (3. 8. 2018)