Domácí

Unikátní objev! V Břeclavi našli luxusní palác starý bezmála 900 let

Archeologové zároveň našli pozůstatky paláce z roku 1141. „Rozhodně se nejednalo o malou stavbu. Sklep měl na délku více než 12 a na šířku přes 5 metrů. To bylo na tehdejší dobu opravdu velké sídlo. Navíc je jisté, že nad sklepem bylo přízemí a první patro,“ vysvětlil archeolog Miroslav Dejmal.

Velkı palác

O tom, že se jednalo o vıznamnou stavbu svědčí i to, že trámy byly omítnuty hlínou vypálené do cihlově červené barvy. Šlo nejspíš o opravdu luxusní stavbu,“ doplnil k nalezenım dřevenım trámům archeolog.

Dřevo bylo v té době hlavní stavební surovinou. Kamenné hrady se začaly stavět až později. To archeologům nyní vırazně pomohlo. Mohli tam provést dendrochronologickı průzkum, kterı spolehlivě určil stáří dřeva. Palác vznikl v roce 1141.


Chtějí se tam ještě vrátit

Archeologové prováděli průzkum břeclavského zámku proto, že místní radnice chce letos jeho část opravit. „Vznikne tam sál vhodnı pro svatební obřady, dále informační místo a sociální zázemí,“ uvedl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Ve velké hloubce našli archeologové další nečekané nálezy. „Ty nejstarší jsou v hloubce kolem sedmi metrů a jedná se o trámy a zbytky keramiky kolem roku tisíc. Před plánovanou rekonstrukcí bychom se proto ještě v březnu do Břeclavi rádi vrátili,“ dodal Dejmal.

VIDEO: Také zámek ve Veselí nad Moravou byl původně hradem. I zde našli archeologové cenné dřevěnné trámy původního hradu.