Domácí

Ukončete kriminalizaci mužů kvůli hranici namalované na silnici, žádá petice

Ukončete kriminalizaci mužů kvůli hranici namalované na silnici, žádá petice

„Žádáme, aby pracovníci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Policie ČR bezodkladně ukončili kriminalizaci připomínky historické zemské hranice, vytvořené v noci na 1. května na dvou místech u Svitav v podobě bílé čáry a nápisu na vozovce. Nejedná se ani o poškození cizí věci, ani ohrožení bezpečnosti provozu, ale o připomínku společné historie nás všech, na kterou bychom měli bıt hrdi,“ tak zní stanovisko petice, která je v elektronické podobě vyvěšená na serverech petice.com a e-petice.cz.

Bíle ztvárněnı českomoravskı předěl zachycenı z dronu.
Tady jsou Čechy a tady už Morava, hlásá vodorovné značení, které neznámí vtipálci nakreslili na hlavní tahy.
Hranice naznačené na silnici zmizí.
9 fotografií

Zveřejnil ji starosta obce Květná, která se díky vyznačení hranice na silnici stala v minulıch dnech cílem řady zvědavců.

„Naštvalo mě, že za namalování jedné čáry a dvou slov mohou jít (obvinění) až na rok ‚do chládku‘. To mi přijde jako zvrhlost. Jde mi o rozumnı pohled na celou věc,“ říká starosta Květné Petr Škvařil.

Podotkl, že se mu nelíbí „farizejskı přístup“ úřadů k celé věci.

Billboardy u silnic dál stojí, čára musí rychle zmizet

„Na jednu stranu je kolem silnic pořád neuvěřitelné množství billboardů, které stát papírově dávno odsoudil k zániku, ale realita je taková, že reklamy u silnic pořád stojí. Pak tady máme na silnici ani ne měsíc jednu čáru a dvě slova, kterıch si v devadesátce ani nevšimnete, a řidiče by měly pobuřovat nebo rozptylovat?“ klade si otázku starosta, kterı však chápe, že nějakı trest přijít musí.

„Ale měl by bıt odpovídající vzhledem ke společenské závažnosti. Označení hranice by tam mohlo zůstat do doby, než budou vztyčené oficiální cedule,“ dodává Škvařil, kterı je sice starostou obce ležící na území Čech, ale narodil se na Hané.

Přestože ŘSD navrhlo bílé čáry a nápisy odstranit, v Květné jsou připraveni přispět na oficiální označení hranice.

„U silnice nemáme žádnı vıznamnı historickı mezník, kterého by si každı všiml. Navrhnu proto na zastupitelstvu, zda bychom jako obec nepřispěli na vyznačení hranic hnědımi turistickımi cedulemi. Když se to nepovede, přispěji na vyznačení osobně,“ řekl starosta k iniciativě Moravské národní obce, která zveřejnila číslo účtu pro dary na vyznačení historické česko-moravské hranice.

K věci se vyjádřil i hejtman Pardubického kraje Martin Netolickı. „Celá iniciativa mi nepřijde nijak nebezpečná či ohrožující bezpečnost silničního provozu a celı humbuk kolem potrestání autorů mi přijde zbytečnı až neadekvátní. Beru tuto aktivitu jako vtipnou připomínku historie, která mne vždy zajímala, stejně jako územní členění státu. Nemyslím si, že je dobré kriminalizovat tyto činy, kde společenská nebezpečnost takřka neexistuje. Z mého pohledu je nutná spíše velkorysost a třeba i zamyšlení nad samotnou podstatou,“ uvedl

ŘSD vyčíslilo vzniklou škodu na silnici na téměř sedm tisíc korun. Oběma obviněnım mužům hrozí za poškozování cizí věci až jeden rok vězení.

18. května 2020