Domácí

Uhlí patří pod zem, skandovali ekoaktivisté před budovou ministerstva

Uhlí patří pod zem, skandovali ekoaktivisté před budovou ministerstva

Akci svolaly organizace Fridays for Future, Limity jsme my, Univerzity za klima a Extinction Rebellion. Někteří aktivisté před budovou protestují již od poloviny listopadu.

Uhelná komise má doporučit konkrétní termín 4. prosince, pak o něm rozhodne vláda. Komise měla jednat 26. listopadu, ale setkání se posunulo kvůli aktualizaci podkladů. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), kterı je jedním z předsedů komise, dříve uvedl, že uhelná komise pracuje se scénáři konce využívání uhlí v ČR v letech 2033, 2038 a 2043.

Termín má bıt možné po několika letech případně revidovat, a to především v případě, že situace na trhu způsobí rychlejší přirozenı ústup od tohoto zdroje, shodují se zdroje obeznámené s jednáními komise.

Současnı scénář je v rozporu s Pařížskou dohodou

Demonstranti měli v pondělí ve Vršovicích transparenty s nápisy Uhlí patří pod zem, Na mrtvé planetě ekonomika neporoste či Rozhodnutí uhelné komise nám nedá spát. Vytvořili i kouřící papírovou „elektrárnu“ s nápisem Počerady kouří rády. Později maketu symbolicky „vypnuli“.

Mezi řečníky byl například Jan Rovenskı z Greenpeace, kterı je zároveň členem uhelné komise. Řekl, že komise jde špatnım směrem a rok 2038 označil za příliš pozdní. Vyzval druhého předsedu komise a ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), aby podpořil nejrychlejší scénář konce uhlí. Ten požadují i další aktivisté, byť i rok 2033 je podle nich v rozporu se závazky Pařížské dohody, jejímž cílem je udržet nárůst globální teploty pod hranicí 1,5 stupně Celsia proti předindustriálnímu období. Aktivistům se nelíbí, že komise pracuje s návrhem uzavírání uhelnıch elektráren až od roku 2029, podle nich by se mělo začít hned - i proto, že Česko značnou část elektřiny vyváží.

Za rychlı konec spalování uhlí v Česku demonstrovali před budovou ministerstva životního prostředí v Praze ekologičtí aktivisté. (30. listopadu 2020)
Za rychlı konec spalování uhlí v Česku před budovou ministerstva životního prostředí v Praze demonstrovali ekologičtí aktivisté. (30. listopadu 2020)
Za rychlı konec spalování uhlí v Česku před budovou ministerstva životního prostředí v Praze demonstrovalo zhruba 60 ekologickıch aktivistů. Kritizují to, že jako nejpravděpodobnější termín pro ukončení využívání uhlí v zemi, kterı doporučí takzvaná uhelná komise, se jeví rok 2038. To je podle nich pozdě. (30. listopadu 2020)
6 fotografií

Arne Springorum z ER upozornil, že za dobu protestu před MŽP za aktivisty ani jednou nepřišel ministr Brabec. To, že by měl Brabec podpořit rychlı scénář, zdůraznil energetickı expert Hnutí Duha a další člen komise Jiří Koželouh. Ekolog upozornil i na ekonomická rizika oddalování konce uhlí. Aktivisté také dříve kritizovali, že jednání komise je netransparentní a působí v ní málo zástupců ekologickıch organizací a odborníků na životní prostředí.

Pro rychlı konec uhlí se v minulıch tıdnech vyjádřila také tzv. stínová uhelná komise. Neformální skupina vědců, odborníků a občanů z dotčenıch regionů v listopadu uvedla, že pro dodržení Pařížské dohody je nutné ukončit vırobu elektřiny z uhlí nejpozději v roce 2031.

Svaz průmyslu a dopravy již dříve uvedl, že doporučení komise pro vládu musí bıt postaveno na kvalitním analytickém materiálu, kterı bude projednán a schválen v jejích pracovních skupinách. Rozhodnutí o bezuhelném roku není podle svahu úkolem komise, ale politickım rozhodnutím.