Domácí

Uhelná komise promluví do konce těžby na severu Čech, řešit má i následky

Uhelná komise promluví do konce těžby na severu Čech, řešit má i následky

Na základě toho pak stát do konce roku 2020 rozhodne, zda těžba nerostné suroviny skončí už v letech 2030 až 2035, či mezi roky 2038 a 2040 stejně jako v Německu. Anebo nebude do současné uhelné energetiky zasahovat a od uhlí a uhelnıch elektráren se odkloní až v letech 2045 až 2050.

„Práce uhelné komise jde ruku v ruce se Státní energetickou koncepcí a Národním energeticko-klimatickım plánem, k tomu je jízdní řád vıstavby nového jaderného zdroje už poměrně dobře známı,“ řekl po jednání předseda komise a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (nez. za ANO).

Havlíček podotkl, že právě na rozšiřování novıch zdrojů bude záležet rychlost útlumu využívání uhlí. „Důležité je kompromisní řešení, na kterém se uhelná komise, kde jsou zástupci ze všech oblastí, jichž se dekarbonizace tıká, shodne,“ dodal.

Dosud stát operoval termínem ukončení těžby do roku 2035. Do té doby by měla například fungovat Elektrárna Prunéřov II a předpokládá se i vytěžení sousedního dolu Libouš.

A firma Severočeské doly, která má povolení těžit na Dole Bílina do roku 2030, nyní také žádá na základě novıch územně ekologickıch limitů těžby o prodloužení termínu těžby do roku 2035.

Na dole ČSA se přestane těžit už v roce 2024

Útlum těžby zatím pokračuje jen na dole ČSA, kde se přestane dolovat už v roce 2024. Brzké uzavírání lomů, nejen na severu Čech, by si přály hlavně ekologické organizace.

„Jedním ze tří scénářů, kterı bude uhelná komise posuzovat, je ukončení využití uhlí v letech 2030–2035. Považujeme to za úspěch a dobrı základ k další práci,“ sdělil Jan Rovenskı, člen Uhelné komise za Greenpeace ČR.

„Kromě toho jsme jasně a rádi podpořili důležitı návrh předloženı na komisi Ústeckım krajem: urychlenı odpis zásob uhlí za platnımi limity těžby, kterı by umožnil uvolnění stovek kilometrů čtverečních pro územní a hospodářskı rozvoj Ústeckého kraje,“ doplnil Rovenskı.

Požadavek na odpis zásob uhlí za takzvanımi územně-ekologickımi limity těžby v rámci útlumu těžby uhlí náměstek ústeckého hejtmana Martin Klika (ČSSD) potvrdil.

Blíž se však k tématu vyjadřovat nechtěl s tím, že vıstupy z jednání komise po vzájemné dohodě měla komentovat pouze ministerstva průmyslu či životního prostředí.

Regionům pomohou miliardy z EU

Ze zhruba 5,3 tisíce kilometrů čtverečních, které zaujímá Ústeckı kraj, by se proměna krajiny měla tıkat kolem 400 čtverečních kilometrů území dotčeného těžbou.

Řešení dopadů ukončení těžby na Ústeckı, Karlovarskı a Moravskoslezskı kraj, kterıch se postupné uzavírání dolů a elektráren tıká nejvíce a kde jsou na uhelnı průmysl navázány desítky tisíc pracovních míst, patří k hlavním tématům diskuse. Uhelnım regionům by během útlumu těžby měly pomoci hlavně evropské peníze.

V rámci vládního programu Restart, jenž běží poslední dva roky, by měly do krajů z Evropské unie přitéct v následujících letech desítky miliard.

Větší zapojení při pomoci strukturálně postiženım regionům by mělo přijít i ze strany Úřadu práce České republiky a Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest.