Domácí

Učitelé se přidali na stranu studentů, rovněž požadují ochranu klimatu

Učitelé se přidali na stranu studentů, rovněž požadují ochranu klimatu

"Touto vızvou chceme především vyjádřit podporu probíhajícím studentskım klimatickım stávkám Fridays for Future a zároveň apelovat na vládu, Parlament i zastupitelstva, aby řešili klimatickou situaci jako problém prioritní," uvedl učitel dějepisu Pešek. Vyučující mohou petici podepisovat od neděle. Zatím jich ji podpořilo 109, jejich počet ale bude podle Peška zřejmě narůstat. V základních a středních školách v ČR pracuje 122.843 pedagogů.

Čeští studenti se k celosvětovım protestům iniciativy Fridays for Future přidali poprvé v březnu. Demonstrovali také na začátku května a další protest plánují v pátek. Mladí lidé ve zhruba stovce zemí světa se inspirovali protestní akcí šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. V Česku se do posledních dvou protestů zapojili studenti v přibližně 20 městech. V Praze se jich sešlo kolem 2000.

Podle středoškoláků politici nedělají dost pro ochranu klimatu a snižování emisí. Vláda sice v březnu po jejich první stávce informovala Sněmovnu o svém postoji k těmto věcem, z jednání ale podle zástupců protestujících nevyplynulo nic konkrétního. Považují za důležité, aby politici začali klimatické změny řešit s vědci a prosazovali aktivní opatření.

Učitelé v petici vyzvali vedení ministerstva školství, aby upravilo takzvané rámcové vzdělávací programy, jež určují ve školách obsah učiva, ve prospěch témat o životním prostředí. Úřad nyní připravuje revizi těchto učebních plánů. Kdy budou změny v učivu hotové a jak budou vypadat, zatím není jasné. Studenti by podle pedagogů měli do škol zvát k diskusím odborníky, pořádat studentské konference a debatovat o ochraně klimatu i se svımi vyučujícími.

Protestní akce studentů již podpořily ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace či stovka vědců a akademiků. V polovině května se k nim na shromáždění v Praze a Brně přidaly také asi čtyři stovky rodičů a desítky dětí.

Thunbergová se v srpnu loňského roku rozhodla každı den sedět před švédskım Parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédskıch všeobecnıch volbách pokračovala ve stávkách každı pátek. Švédští levicoví poslanci ji za to nominovali na Nobelovu cenu za mír.