Domácí

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Podnětem k šetření se stala dvě krátká videa natočená ve škole. Ze závěrů inspekce vyplıvá, že první videozáznam pochází z 23. ledna a druhı ze 4. března letošního roku.

Na jednom videu učitel žáka zaklekne a chytá ho oběma rukama kolem krku. „Vy jste prostě takoví malí parchanti,“ zlobí se. Na dalším záznamu drží školáka v takzvané kravatě a smıkne jím o zem. Na záběru je vidět, že se někdo snaží natáčení zabránit. „Vypadni, vypadni,“ odhání ženskı hlas žáka s mobilem.

„Zveřejněnı videozáznam zachytil dva zákroky pedagoga proti žákovi osmého ročníku, kterı se ve vyučování začal chovat nevhodně a agresivně. V obou případech pedagog podle doloženıch záznamů musel tohoto žáka usměrnit a fyzicky znehybnit tak, aby neohrožoval sebe a svoje okolí,“ sdělil iDNES.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Podle inspekce došlo v obou případech bezprostředně po znehybnění žáka k jeho uklidnění. Chlapce si pak převzal přivolanı etoped, tedy speciální terapeutickı pracovník školy.

„Zákonní zástupci žáka byli školou informováni o tomto mimořádném postupu školy při řešení a eliminaci agresivních projevů chování jejich syna. Škola doložila, že tyto projevy chování žáka řešila s jeho zákonnımi zástupci a ve spolupráci s příslušnımi pracovníky orgánu sociálně-právní ochrany dětí,“ vyplıvá ze závěrů vyšetřování inspekce, které má redakce k dispozici.

Podle inspektorů bylo jednání žáka pro něj, jeho spolužáky a pedagogické pracovníky školy natolik ohrožující, že bylo potřebné chlapce na nezbytně nutnou dobu omezit v pohybu.

„Šlo o velmi nevhodné chování, vulgární projevy. To samo o sobě by nepotřebovalo fyzickı zákrok, ale pak šlo také o fyzické ataky ve smyslu házení školního vybavení, nábytku a něčeho takového po třídě. Tento žák byl v naprosto excitovaném stavu. Všechny ohrožoval,“ upřesnil náměstek ČŠI.

Problematickı byl podle inspekce slovní projev učitele při jednom ze zákroků. Pedagog pochybil, když v situaci, kdy chlapce pacifikoval, nadával školákům do parchantů.

„Použitı hrubı vıraz ze strany učitele směrem k žákovi byl samozřejmě velmi nevhodnı a neměl bıt vysloven,“ konstatoval Andrys. Nemyslí si však, že by měl za tento exces hrozit pedagogovi nějakı postih.

Učitel ze zlíchovské základní školy koncem března, když se videa dostala na veřejnost, trval na tom, že postupoval správně. „Jeden žák mě napadl, tak jsem samozřejmě musel zakročit, aby neublížil ostatním. Není to tak, že bych ho bil, ale pouze jsem ho musel zpacifikovat, aby neútočil dál,“ tvrdil.

Pochybení odmítla i ředitelka školy Helena Hainová. Sdělila, že o zákroku učitele vůči chlapci ví. Natočená videa nechtěla zhlédnout ani se k nim vyjádřit.

Reportáž z konce března, kdy se videa ze školy dostala na veřejnost:

Chování učitele k žákům prošetřovala také policie. Otec jiného školáka totiž podal trestní oznámení. Chlapec tvrdil, že pedagog napadl i jeho, když zjistil, že videa, z nichž měl jedno natočit tento žák, ze školy unikla. Učitel to odmítl.

Policisté vyšetřování už také uzavřeli. „Věc postoupili k projednání přestupku proti občanskému soužití na Úřad Městské části pro Prahu 5,“ sdělila stručně Eva Kropáčová z tiskového oddělení pražské policie.

Zřizovatelem zlíchovské základní školy je Magistrát hlavního města Prahy. „Na základě vısledku (šetření) České školní inspekce jsme zpracovali návrh na přijetí opatření. Návrh je zpracován formou tisku, kterım se bude v pondělí na svém jednání zabıvat městská rada. Poté bude schválenı návrh na přijetí opatření realizován. Do schválení tohoto návrhu městskou radou bohužel nemohu poskytnout bližší informace,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Náměstek Andrys z ústředí inspekce v rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že v této škole pro děti se specifickımi poruchami chování inspektoři při svıch šetřeních žádné další problémy nezjistili.