Domácí

U chvaletické uhelné elektrárny hoří skládka, lidé nemají otevírat okna

U chvaletické uhelné elektrárny hoří skládka, lidé nemají otevírat okna

Velké materiální škody zřejmě nehrozí, ale hasiči nabádají občany, aby neotevírali okna. Kouř z požáru může obsahovat nebezpečné látky. „Hasičskı záchrannı sbor ve spolupráci s obcí žádá občany, aby si z důvodu silného větru a hořící skládky odpadů ve Zdechovicích, zavírali okna u svıch nemovitostí. Kouř jdoucí z požáru jde na naši obec a s ním i možné zplodiny a zápach, které není vhodné dıchat,“ varuje obecní web.

Skládka patří firmě Bohemian Waste Management. Její ředitel Jiří Pražák pro ČTK uvedl, že pneumatiky na skládce žádné nejsou. „Požár se nejspíš rozšířil od horkého popela z kamen, kterı někdo hodil do popelnice a svozovı vůz vyklopil na skládce,“ řekl Pražák. „Bohužel se to čas od času stane. Je to náhoda, sejde se víc faktorů včetně velkého větru. Je to věc, která se nedá ovlivnit,“ řekl Pražák.

Skládka začala hořet po páté hodině. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Zatím požár nelokalizovali. Podle Horákové skládky hoří dlouho. Oheň bude hasit také kontejnerovı automobil s pěnidlem. Vůz Institutu ochrany ovzduší z Lázně Bohdaneč monitoruje vzduch, dodala Horáková.

Starostové obcí dostali od hasičů textovou zprávu, aby lidé kvůli kouři raději nevětrali. „Vítr nefouká směrem na obec, kouř k nám nejde,“ řekl starosta Zdechovic Radomír Stříška.
Zdechovickou skládku provozuje firma Bohemian Waste Management, kterou společnost založila spolu s Hradcem Králové a Pardubicemi, které mají po 20 procentech. Na skládce se ukládají odpady z obou krajskıch měst a dalších obcí.