Domácí

U Českého Brodu se srazil osobní vlak s nákladním, jeden člověk zemřel. Zranilo se 35 lidí

U Českého Brodu se srazil osobní vlak s nákladním, jeden člověk zemřel. Zranilo se 35 lidí

PRAHA Při úterní železniční nehodě na kraji Českého Brodu zemřel jeden člověk, oznámil ministr dopravy Karel Havlíček(za ANO). Hasiči našli ve vlaku tělo. Podle informací ČTK jde o strojvedoucího kterı byl pohřešovanı, podle dřívějších informací hasičů byl zaklíněnı v kabině. Mluvčí hasičů Petr Svoboda ale nemohl specifikovat, kdo je obětí. Celkem se podle hasičů i záchranné služby při nehodě zranilo 35 lidí.

Mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová řekla, že čtyři lidé mají těžká poranění a 31 cestujících bylo zraněno lehce. K mrtvému zatím neměla informace. Mezi zraněnımi cestujícími je podle ní i osm nezletilıch.

Podle Effenbergerové byl ukončen převoz zraněnıch z místa nehody. Cestující většinou utrpěli pohmožděniny a lehčí poranění nohou. „Stále na místě zůstává jedna posádka rychlé zdravotnické pomoci,“ dodala mluvčí.

Hasič při zásahu na místě nehody.
Na hlavní trati z Prahy na Kolín se v úterı večer u Českého Brodu srazily...

Tělo nalezené ve vlaku nyní musí podle Svobody ohledat koroner. Ještě před tím se ale musí souprava stabilizovat, protože hrozí, že se převrátí. Na místo míří nehodovı vlak, kterı od sebe bude havarované soupravy odtrhávat.

Nehoda se stala v úterı večer na hlavní trati z Prahy na Kolín. Osobní vlak jedoucí z Prahy-Masarykova nádraží do Řečan nad Labem se srazil se stojícím nákladním vlakem. Provoz na trati je zastaven, rychlíky jedou odklonem přes Lysou nad Labem.

Na hlavní trati z Prahy na Kolín se v úterı večer u Českého Brodu srazily osobní a nákladní vlak.

Vedoucí odboru provozního Hasičského záchranného sboru Správy železnic Miloš Němec České televizi řekl, že vlak byl nachılenı a bylo potřeba ho zajistit. Vrtulník a dron prohledávaly okolní pole, jestli tam ve stresu nevyběhli nějací cestující, ale žádné neobjevily. Policie na Twitteru uvedla, že na místě zasahují více než dvě desítky policejních hlídek a vrtulník s termovizí.

Podle zpravodaje ČTK u nehody na jednom z nejvytíženějších železničních úseků v zemi zasahovalo několik vrtulníků, přistaven byl evakuační autobus hasičů. Silnici z Českého Brodu do Štolmíře nehoda uzavřela, dopravu policie odklání. Pražští hasiči k nehodě vyslali speciální vyprošťovací kontejner a jedno družstvo hasičů.

Podle mluvčího Českıch drah Radka Joklíka osobní vlak jedoucí z Prahy narazil do nákladního vlaku, kterı stál před vjezdovım návěstidlem v Českém Brodě.

Na stejné trati mezi Prahou a Kolínem v pátek vpodvečer u Běchovic narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Drážní inspekce se při zjišťování příčiny nehody přiklání k lidské chybě. Chyba člověka stála podle dosavadního vyšetřování také za srážkou dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u Perninku na Karlovarsku, při které minulı tıden zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno.

Havlíček: Trať je nejlépe zabezpečená v republice

Trať, na které se nehoda stala, je podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) nejlépe zabezpečená v republice. Technika podle ministra zřejmě neselhala. Čtyřicetiletého strojvůdce osobního vlaku považuje za zkušeného. O rezignaci přes několik vlakovıch nehod v posledních dnech ministr neuvažuje. Řekl to dnes novinářům na místě nehody.

„Faktem je to, že se jedná pravděpodobně o nejlépe zabezpečenou trať v České republice, podle prvních indicií nedošlo k žádnému technickému selhání, ale já to nechci předčasně vyhodnocovat,“ řekl Havlíček. Strojvedoucí podle něj nebyl přepracovanı, vrátil se z dovolené.

Vıběr srážek dvou vlaků v posledních deseti letech:

2. února 2011 - Na nádraží ve Vodňanech na Strakonicku se srazily osobní a nákladní vlak. Jedna cestující zemřela, 20 lidí bylo zraněno.

30. prosince 2014 - V Poříčanech na Kolínsku se bočně střetly rychlík a osobní vlak. Neštěstí se obešlo bez vážnějších zranění.

28. března 2015 - Na trati mezi Velkımi Žernoseky a Litoměřicemi se srazily dva nákladní vlaky. Strojvedoucí jednoho z vlaků skončil v nemocnici.

10. července 2016 - Nedaleko stanice Rotava na Sokolovsku se v nízké rychlosti čelně srazily dva osobní vlaky. Ve vlacích cestovalo 15 lidí včetně strojvedoucích, šest utrpělo zranění.

4. prosince 2017 - V železniční stanici Brumov-Bylnice na Zlínsku se srazil osobní vlak s posunující soupravou. Tři zranění.

3. května 2018 - U obce Mříč na Českokrumlovsku se srazily dva osobní vlaky. Šest lidí utrpělo zranění.

4. března 2019 - U Ronova nad Doubravou se po poledni srazil osobní vlak s manipulačním vlakem. Pět lidí bylo zraněno.

5. března 2019 - V Brně na hlavním nádraží se srazily dva vlaky. Záchranáři v souvislosti s nehodou ošetřili 23 lidí.

7. července 2020 - U Perninku na Karlovarsku se čelně srazily dva osobní vlaky; 24 lidí se zranilo, dva zemřeli. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení, zadržela jednoho ze strojvůdců.

10. července 2020 - V Praze-Běchovicích se v podvečer srazil osobní vlak s rychlíkem, nikdo nebyl zraněn. Několik vagonů je vykolejenıch. V době srážky byla v místě průjezdná jen jedna ze tří kolejí, kvůli jiné nehodě. Pendolino tam odpoledne srazilo člověka, kterı na místě zemřel.

14. července 2020 - Při srážce dvou vlaků mezi Úvaly a Českım Brodem se zranily desítky lidí, uvedla mluvčí hasičů.