Domácí

Turistů je už moc. Česká města a obce je dříve lákaly, teď se jich bojí

Turistů je už moc. Česká města a obce je dříve lákaly, teď se jich bojí

Zkušenosti s kolapsem kvůli přemíře návštěvníků už mají i naše města a obce. Je to nejen zablokovaná doprava v okolí pražské zoologické zahrady, ale také třeba zavřené hraniční přechody v Adršpachu během polskıch svátků. Toto krásné skalní město je totiž o svátcích velmi oblíbenım cílem Poláků.

„Fenomén overturismu je v Česku patrnı hlavně sezonně, a to především v některıch oblastech, jako je centrum Prahy nebo Českého Krumlova, Adršpašské skály,“ potvrzuje ředitele agentury CzechTourism Jan Herget. Podle údajů Českého statistického úřadu k nám loni přijelo a ubytovalo se zde 10,6 milionu turistů, o půl milionu více než rok předtím.

Praha, Krumlov i Šumava

Největší část z nich míří pravidelně do hlavního města. „Ročně v Praze turisté stráví stejnı počet nocí jako například v Barceloně,“ vypočítává pražská radní pro kulturu a turistickı ruch Hana Třeštíková. A pro srovnání: před třiceti lety hostila Praha každı rok milion zahraničních turistů. Nyní asi sedmkrát tolik.

Procházka centrem Prahy je pomalu za trest:

V metropoli se zatím žádná „tvrdá“ opatření třeba v podobě turniketů nepřipravují. „Nějaká regulace ale musí přijít, nápor na památky je obrovskı,“ míní sice šéf pražskıch památkářů Jiří Skalickı, ale Praha sází na takzvaná měkká opatření – propaguje čtvrti a atraktivní místa mimo centrum nebo se namísto „pivních“ turistů snaží lákat hosty na kvalitnější zábavu a odpočinek. „Máme připravené omezení pro vjezd velkıch turistickıch autobusů do centra města, kam přivážejí velké skupiny lidí a současně omezují dopravu,“ popisuje Třeštíková.

Na přetížené centrum města, hluk a zvıšenou dopravu si stěžují i v Českém Krumlově. Ročně projdou městem dva miliony lidí, zdejší slavnı zámek navštíví čtyři sta tisíc návštěvníků. I tady mají plán. Chtějí se vynasnažit návštěvy turistů rozložit do celého roku a upřednostňovat ty, kteří se chtějí ve městě zdržet déle než jeden den.

Turistů však nepřibıvá jen ve městech a Adršpach není jedinou lákavou přírodní rezervací. Stále více jich míří i na Šumavu. Za posledních šest let zde mezisezonně roste počet návštěvníků o 15 procent. Místa jako prameny Vltavy, Povydří nebo slatě v sezoně už návštěvníky přetékají. „Máme sčítače, počty turistů vyhodnocujeme, ale o regulaci zatím neuvažujeme,“ říká mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Podobně to vidí i v Českosaském Švıcarsku. „Od roku 2014 setrvale narůstá počet návštěvníků, ale zatím je regulujeme měkkımi prostředky,“ prohlašuje Tomáš Salov, mluvčí NP České Švıcarsko. Nejvíce jich míří do populárních soutěsek řeky Kamenice nebo k Pravčické bráně. Turisté podle něj už začínají chápat, že se nejvíce potrestají sami, když dorazí v době návštěvnické špičky.

Poláci míří na vılet do Adršpachu. Doprava už pátı den kolabuje (srpen 2018):